Euroleague

Σεφτέ εκτός η Μπαρτσελόνα

Με σκληρή άμυνα στο δεύτερο μέρος η Μπάρτσα, πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα με 84-74 επί της Μπουντιβέλνικ

Η Μπαρτσελόνα αποφάσισε να παίξει άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, δέχτηκε μόλις 26 πόντους στην επανάληψη και πήρε την 3η νίκη της στον 1ο όμιλο της Ευρωλίγκας. Η τριάδα Τόμιτς 18, Ντόρσεϊ 16 και Ναβάρο 15, ήταν οι πρώτοι σκόρερς για τους Καταλανούς, ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς σημείωσε 21 για την Μπουντιβέλνικ.
Οι Καταλανοί μπορεί να ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση, στο πρώτο μέρος, ωστόσο είχαν αφήνει την άμυνα στην μπάντα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα με 48-46. Στο πρώτο μέρος ο Άντε Τόμιτς έσερνε το χορό στο σκοράρισμα με 14, ενώ ο Ναβάρο είχε 9. Από την άλλη όμως και οι Ουκρανοί της Μπουντιβέλνικ είχαν Λαβρίνοβιτς και Έιχερν να τραβάνε κουπί με ίδιο αριθμό πόντων και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.
Στην 3η περίοδο η Μπαρτσελόνα, αποφάσισε να σφίξει την άμυνα της. Με ένα σερί 8-0 πήρε κεφάλι με 4, με τον Λάμπε ν’ αναλαμβάνει δράση και να φτάνει τους 12, ενώ η περίοδος έκλεισε με 62-56 για τους Καταλανούς, σε ένα δεκάλεπτο που η Μπάρτσα δέχτηκε μόλις 8 πόντους. Ένα σερί 8-0 από το 33’ ως το 36’ έδωσε στην παρέα του Ναβάρο την ευκαιρία να ξεφύγει με 14 και ουσιαστικά να εξασφαλίσει τη νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 48-46, 56-62, 74-84

Μπουντιβέλνικ: Μίναρντ 2, Ντάουνς 7, Σάμερς 14, Λαβρίνοβιτς 21 (3), Στρέλνιεκς 2, Εϊχερν 14 (3), Σαλένγκα 10, Γκορμπένκο 2, Ανισίμοφ 2

Μπαρτσελόνα: Χουέρτας 4, Ναβάρο 15 (1), Παπανικολάου 4, Λάμπε 12 (9ριμπάουντ), Τόμιτς 18 (9/12 δίποντα), Ντόρσεϊ 16, Σάδα 2, Αμπρίνες 2, Χεζόνια, Νάχμπαρ 11 (1)

Επιμέλεια: Κώστας Μιαούλης