Euroleague

Τη λύτρωσε ο Βιτζιάνο

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague πέτυχε η Σιένα και μάλιστα εκτός έδρας, επικρατώντας στη Μάλαγα της Ουνικάχα με 75-73 με… buzzer beater του Βιτζιάνο.

Σεφτέ στις νίκες έκανε στη φετινή Euroleague η Σιένα η οποία… δραπέτευσε από την Ανδαλουσία με το «διπλό» κόντρα στη Μάλαγα χάρις σε buzzer beater του Βιτζιάνο ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 75-73.

Πέραν του… λυτρωτή Βιτζιάνο για την ιταλική ομάδα ξεχώρισαν Χάκετ και Γκριν, ενώ για τους Ισπανούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάνερ Μέντλεϊ με 18 πόντους.

Στο ξεκίνημα του ματς η Σιένα ήταν αυτή η οποία είχε τον πρώτο λόγο (18-23), στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα σερί 11-0 των γηπεδούχων άλλαξε τις ισορροπίες και έφερε την Μάλαγα σε θέση οδηγού. Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ τους 41-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με εκφραστές στην επίθεση τους Χάκετ και Γκριν κατάφερε να μείνει μέσα στο παιχνίδι (64-63) και να έχει την ευκαιρία στην τελευταία περίοδο που απέμενε να διεκδικήσει την πρώτη της νίκη. Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο δεκάλεπτο που απέμενε και βρέθηκαν ισόπαλες 73-73 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Κάνερ και Κάλογουεϊ αστόχησαν για τους γηπεδούχους, όχι όμως και ο Βιτζιάνο από την άλλη πλευρά που με καλάθι του στην εκπνοή του ματς χάρισε στην ομάδα του την πρώτη της φετινή νίκη στη διοργάνωση (73-75).

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-39, 64-63, 73-75

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Βιδάλ, Κάλογουεϊ 3 (1), Σουάρεθ 4 (7 ασίστ), Γκρέιντζερ 15, Βάθκεθ, Τούλσον 7 (1), Κουζμίνσκας 2, Ντράγκιτς 16 (6/6 δίποντα) Χετσχάιμερ 4 (1), Κάνερ Μέντλεϊ 18 (6 ριμπάουντ), Στίματς 4

Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 12 (2), Χάντερ 4 (8 ριμπάουντ), Κούρνο, Ροτσέστι, Κάρτερ 10 (2), Ρες 6 (7 ριμπάουντ), Όρτνερ 4, Χάκετ 19 (7 ασίστ), Γκριν 20 (2)