Euroleague

Πέντε λεπτά της έφταναν…

Ένα πεντάλεπτο στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν αρκετό για να «καθαρίσει» η Ρεάλ το ματς με την Μπάγερν στη Μαδρίτη (111-87), γα την 3η αγωνιστική του ΣΤ’ ομίλου του Top 16 της Euroleague.

Κάνοντας ό,τι ήθελε στο παρκέ στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, όπου και πέτυχε 23 πόντους (!), η Ρεάλ επικράτησε της Μπάγερν στη Μαδρίτη με 111-87, για την 3η αγωνιστική του ΣΤ’ ομίλου του Top 16 της Euroleague. Η γερμανική ομάδα κόντραρε τους γηπεδούχους στο πρώτο μισό της αναμέτρησης χάρις στα εξαιρετικά της ποσοστά από τα 6,75μ. όμως στη συνεχεία δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανώτερη «βασίλισσα» στην οποία και… υποκλίθηκε.

Το 12/12 στη φετινή Euroleague και το 2/2 για την φάση των «16» έκανε η Ρεάλ που διατήρησε το αήττητό της.

Κορυφαίοι των νικητών οι Φερνάντεθ, Μίροτιτς, Ροντρίγκεθ και Γιούλ. … Πόντους και … ριμπάουντ είχε ο Γιάννης Μπουρούσης. Ο Ντιλέινι ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μονάχου που γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Top 16.

Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ και προηγήθηκε με 4-2, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με μικρό σερί 5-0 και να περνούν μπροστά (4-7). Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν εκ νέρου (9-7) για να έρθει νέο σερί των παικτών του Πέσιτς για το +7 (9-17) προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (17-24), έχοντας το απόλυτο από τα 6,75μ. (3/3 τρίποντα)και παρά τα 6 λάθη τους. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους 15-4 προσπέρασαν για το 32-28. Εκεί ήταν που άρχισε το νέο κρέσεντο των Γερμανών από την περιφέρεια (8/16 τρίποντα, 66%) χάρις στο οποίο το σκορ εναλλασσόταν μέχρι το ημίχρονο το οποίο και βρήκε την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στο +1 (48-47) με τρίποντο του Ροντρίγκεθ 3’’ πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

Καμία όρεξη για… πλάκα δεν είχε η Ρεάλ με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Οι Ισπανοί έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, επέβαλαν το ρυθμό τους, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό κει πετυχαίνοντας στο πρώτο πεντάλεπτο 23 πόντους (!) βρέθηκαν στο +16 (71-55). Και δεν σταμάτησαν εκεί καθώς λίγο πριν την ολοκλήρωση των 30’ ήταν στο +23 (89-66) με την Μπάγερν να μειώνει σε 89-68. Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Η διαφορά κυμαινόταν στους 20 πόντους για τη «βασίλισσα» η οποία έφτασε στη νίκη με τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς το +24, 111-87.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 48-47, 89-68, 111-87.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 24, Ρέγες 11, Μίροτιτς 16, Ροντρίγκεθ 19, Κάρολ 12, Ντάρντεν 4, Γιούλ 13, Μπουρούσης 7 (7 ριμπ.), Σλότερ 5, Μεχρί.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τρούτμαν, Χάμαν, Σαφάρτζικ 7, Τόμπσον 9, Στάιγκερ 12, Μπέντσινγκ 12, Ντιλέινι 22, Ιντμπίχι, Σάβοβιτς 4, Τέιλορ 14, Μπράιαντ 7.