Αγγλία

Ο Φαλκάο κι ο… «πετάω»!

Ο ένας έβαζε, ο άλλος… έβγαζε! Με τον Ρανταμέλ Φαλκάο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ και τον Ντε Χέα να ίπταται όπου χρειάστηκε για να το προστατεύσει, η Μαν. Γιουνάιτεντ λύγισε 2-1 την Έβερτον!

Ιδιαίτερα χορταστικό παιχνίδι έγινε στο «Old Trafford», όπως άλλωστε συμβαίνει τα τελευταία χρόνια μεταξύ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Έβερτον.

Η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ πήρε τους τρεις πόντους (2-1), αλλά «έφτυσε» αίμα για να τα καταφέρει και οφείλει πολλά στον Νταβίντ Ντε Χέα, που έκανε αρκετές καθοριστικές επεμβάσεις, κυρίως προς το τέλος του παιχνιδιού. Με αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι έφθασαν τους 11 βαθμούς, ανέβηκαν στην τέταρτη θέση και περιμένει αναπόφευκτες απώλειες στο Τσέλσι-Άρσεναλ και Τότεναμ-Σαουθάμπτον.

Το σκορ άνοιξε ο Ντι Μαρία στο 27’ που σημείωσε το τρίτο φετινό γκολ του Ντι Μαρία, έπειτα από ασίστ του Μάτα, ενώ ο Ισπανός τερματοφύλακας απέκρουσε πέναλτι του Μπέινς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο αριστερός μπακ των «μπλε» είχε 14 (!) σερί εύστοχες εκτελέσεις πριν από αυτή.

Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στο 55’ όταν Νέισμιθ έστειλε στα δίχτυα την μπάλα με ωραία κεφαλιά, αλλά η λύση για την Μάντσεστερ Γιουναιτεντ δόθηκε επτά λεπτά αργότερα. Ο Ντι Μαρία απείλησε με προβολή και ο Φαλκάο έκανε το 2-1 στη συνέχεια της φάσης.

Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο πορτιέρο της Μάντσεστερ, καθώς δήλωσε «παρών», όπου χρειάστηκε και ειδικά στις καθυστερήσεις ήταν καθοριστικός. Στο 90' +1' στο σουτ του Οσμάν και τρία λεπτά περίπου αργότερα σε αυτό του Οβιέδο «χάρισε» τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.