Αγγλία

Πρωτοχρονιάτικη τραγωδία!

Το «φάντασμα» της Τσέλσι στο «White Hart Lane» αποδείχτηκε παιχνιδάκι για την Τότεναμ. Οι «spurs» κέρασαν για ποδαρικό πέντε γκολ τους «μπλε», 5-3, που πλέον συγκατοικούν με την Σίτι στην κορυφή!

Εφιάλτης χωρίς τέλος για την Τσέλσι στο «White Hart Lane». Η Τότεναμ «σάρωσε» την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, που γνώρισε ταπεινωτική ήττα 5-3 στην πρεμιέρα της για το 2015.

Αν και όλα ξεκίνησαν ιδανικά η συνέχεια ήταν απογοητευτική για τους φιλοξενούμενους. Το τέρμα του Κόστα στο 18ο λεπτό, φάνηκε να κάνει περισσότερο καλό στους «spurs», που ξύπνησαν και αντέδρασαν με πανέμορφο γκολ του Κέιν στο 30’. Η άμυνα των «μπλε» άρχισε να εμφανίζει σοβαρά προβλήματα, τα οποία τα πλήρωσε στο 44’ όταν ο Ρόουζ πήρε το «ριμπάουντ» έπειτα από το δοκάρι του Τσαντλί κάνοντας το 2-1. Ενώ όλα προμήνυαν ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, ένα λάθος του Κέιχιλ (ανέτρεψε τον Κέιν στην περιοχή) έδωσε την ευκαιρία στον Τάουνσεντ να κάνει το 3-1 και αυτό δεν την έχασε (45+4’).

Η Τσέλσι ήταν αναγκασμένη να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Κέιν έδωσε ξανά τη λύση στην ομάδα του Ποκετίνο με αντεπίθεση στο 53’. Οι παίκτες του Μουρίνιο αναθάρρεψαν με το τέρμα του Αζάρ στο 61’, όμως τις λιγοστές τους ελπίδες έσβησε οριστικά ο Τσαντλί στο 78΄ που έκανε το 5-2. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο φινάλε ο Τέρι (87’).

Έτσι, η Σίτι που νίκησε νωρίτερα την Σάντερλαντ με σκορ 3-2, έπιασε τους «μπλε» στην κορυφή με 46 βαθμούς.