Πόλο

Eκτός 4άδας του Europa Cup και τελικής φάσης του World League η Εθνική γυναικών

Ήττα από την Ουγγαρία με 13-9 γνώρισε η Εθνική πόλο γυναικών και αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Europa Cup.

Δεν τα κατάφερε στον πρώτο αγώνα της τελικής φάσης του Europa Cup στο Τορίνο η Εθνική πόλο γυναικών, που ηττήθηκε 13-9 από την Ουγγαρία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει ξανά την κορυφή στη διοργάνωση που κατέχει τα σκήπτρα από πέρυσι, ενώ δεν θα είναι μία από τις τρεις ομάδες που παίρνουν το απευθείας εισιτήριο για την τελική φάση του World League.

Η Ουγγαρία πήρε από νωρίς τα ηνία στο σκορ (4-1) , με την ελληνική ομάδα να μειώνει σε 5-4 στη δεύτερη περίοδο. Στη συνέχεια, όμως, η διαφορά ανέβηκε στα τέσσερα τέρματα (8-4), ενώ έφτασε μέχρι και τα έξι γκολ (11-5) στο δεύτερο ημίχρονο.

Αύριο (Σάββατο 30/3) η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στις 19:00 για τις θέσεις 5-6 του Europa Cup.

Οι δύο ημιτελικοί της διοργάνωσης είναι ανάμεσα σε Ρωσία-Ουγγαρία και Ιταλία-Ολλανδία.

Οκτάλεπτα: 4-1, 4-3, 3-3, 2-2.

Ουγγαρία: Γκανγκλ, Σίλαγκι 1, Πάρκες 2, Γκουρισάτι 2, Σουτς 1, Χόρβατ 1, Ίλες 1, Κέτζελι 2, Βάλι 1, Γκιονγκιόσι 2, Τσαβάϊ, Γκάρντα, Τοτ.

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Σταματοπούλου, Τσουκαλά 2, Διαμαντοπούλου Β., Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μ., Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Χυδηριώτη 2, Νίνου Ειρ. 1, Μπενέκου, Πλευρίτου Ελ. 1, Ξενάκη 1, Κοτσιώνη.