Iπτάμενος Ολλανδός για τον ΑΓΟΡ

Με τον Ολλανδό Σαφτενάαρ, να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση, ο ΑΓΟΡ σημείωσε την 3η σερί νίκη του στην Α1, επικρατώντας με 75-65 απέναντι στον Πανιώνιο.

Με τον Ρόλαντ Σαφτενάαρ, να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, το Ρέθυμνο επικράτησε 75-65 του Πανιωνίου. Σε απόδοση τον ακολούθησε ο Κουμπούρας με 10 πόντους και 5 ασίστ. Για τον Πανιώνιο 14 είχε ο Κορόλεφ.
Με τον Γουντς, να ξεκινάει πάρα πολύ καλά, ο Πανιώνιος προηγήθηκε ακόμα και με οκτώ πόντους στην πρώτη περίοδο, 12-4, ωστόσο με ένα επιμέρους 10-3 η ομάδα του Ρεθύμνου, κατόρθωσε να μαζέψει την διαφορά στην πρώτη περίοδο και να φτάσει σε απόσταση αναπνοής την διαφορά, 27 δεύτερα πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, για να διαμορφώσει ο Σταμάτης το 14-17.

Με τον Σίμπσον να παίρνει τα πάνω του, η ομάδα της Κρήτης, πήρε κεφάλι τεσσάρων πόντων για πρώτη φορά στο παιχνίδι, στο 4:06 πριν λήξει η δεύτερη περίοδος, ωστόσο ο Πανιώνιος απάντησε με ένα 5-0 και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ. Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με το Ρέθυμνο να κλείνει με προβάδισμα στο ημίχρονο με 32-31.

Στην 3η περίοδο, ήταν ο Ολλανδός φόργουορντ, Ρόλαντ Σαφτενάαρ που πήρε την κατάσταση στα χέρια του κι άρχισε να γέρνει την πλάστιγγα προς την μεριά του ΑΓΟΡ. Σε αυτή την περίοδο, πέτυχε 13 πόντους με αποτέλεσμα στα 20 δεύτερα πριν λήξει η 3η περίοδος, με δικό του καλάθι να προηγηθούν με πέντε οι γηπεδούχοι, 52-47, πριν στο φινάλε της περιόδου ο Βεργίνης κάνει το 52-49.

Στην τελευταία περίοδο, με ένα 6-0 σερί, με ένα καλάθι του Κάουνσιλ και δύο δίποντα του Κουμπούρα, ο ΑΓΟΡ ξεκόλλησε από την ανάσα του Πανιωνίου και προηγήθηκε με 61-52 στα 6:15 πριν το τέλος. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 11 και κατέβηκε στους 6, μόνο με την είσοδο του αγώνα στο τελευταίο λεπτό, όταν ο Προύιτ με τρίποντο έκανε το 71-65. Ωστόσο το ροζ φύλλο, πήγε στους γηπεδούχους με τελικό σκορ το 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-31,52-49, 75-65

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 9 (1), Κουμπούρας 10, Σαφτενάαρ 25 (4), Κάουνσιλ 8, Άλεν 9 (2), Καλαμπόκης, Φαγιέ 9 (1), Σίνης, Χείλαρης 3 (1), Κράβιτς 2

Πανιώνιος (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος 3 (1), Πετρόπουλος, Βεργίνης 9 (1), Σπυρόπουλος, Στρναντ 5 (1), Μοτσενίγος, Μπίλλης, Σταμάτης 2, Γουντς 14, Φιτζπάτρικ 6, Κορόλεβ 14 (2), Προύιτ 12 (4)

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης