Ισπανία

It’s Cristiano show! (video)

Από χατ-τρικ σε... καρέ πετάει! Μέσα σε τρεις μέρες, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα επτά(!) γκολ και οδήγησε εκ του ασφαλούς την Ρεάλ στη νίκη επί της Έλτσε (5-1). Από ένα… αστείο πέναλτι εκατέρωθεν!

Δεν τρομάζει μόνο η Ρεάλ. Το κάνει και ο Κριστιάνο! Με τον Πορτογάλο να φτάνει τα επτά γκολ μέσα σε διάστημα... τριών ημερών (πετυχαίνοντας απόψε τέσσερα), η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε (και) την Έλτσε με σκορ 5-1 και δείχνει πως όσο προχωράνε οι αγωνιστικές υποχρεώσεις, όλο και... ομορφαίνει!

Στο Μπερναμπέου, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το... λάθος να προηγηθούν με πέναλτι-εφεύρεση που μετουσίωσε σε γκολ ο Αλμπακάρ (στο 15'). Στη συνέχεια, όμως ήρθε η... προφανής καταιγίδα. Με τον Μπέιλ να ισοφαρίζει στο 20' -με ωραία κεφαλιά κι ενώ φέρει ευθύνη ο αντίπαλος γκολκίπερ- και τον Ρονάλντο να φέρνει τα πάνω-κάτω στο 28' απ' την άσπρη βούλα, σε νέο πέναλτι-εφεύρεση που κέρδισε ο Μαρσέλο.

Στο 32' ο «Cr7»... τέλειωσε πρόωρα το ματς, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στη βασίλισσα, ενώ ο ίδιος ξανά απ' την άσπρη βούλα δέκα λεπτά πριν το φινάλε, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Μαδριλένων. Κι απλώς στις καθυστερήσεις, ολοκλήρωσε το προσωπικό του καρέ και υπέγραψε -με κοντινό σουτ- το τελικό 5-1!

Και κάπως έτσι ο Κριστιάνο έφτασε τα 186 γκολ σε 169 εμφανίσεις πρωταθλήματος με την φανέλα της Ρεάλ (όντας πίσω μόνο από Ντι Στέφανο με 216 και Ραούλ με 228), ενώ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του συλλόγου που σκοράρει σε 13ο σερί εντός έδρας ματς για την Πριμέρα.