Power ο Μπάουερς για Κόροιβο, λύγισε τον ΠΑΟΚ

Ο Κόροιβος σε ένα ματς, όπου στο δεύτερο μέρος, τον πρώτο λόγο πήρε η άμυνα, επικράτησε 65-61 του ΠΑΟΚ στην Αμαλιάδα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή, τον Τιμ Μπάουερς που είχε 15 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, ο Κόροιβος σημείωσε την 6η του νίκη στο πρωτάθλημα με 65-61 επί του ΠΑΟΚ.Ο Μάρσαλ σημείωσε 14 πόντους, ενώ οι Αγγελόπουλος με 11 και Βασίλιεβιτς με 10, ήταν πολύτιμοι για τους νικητές. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ, ο Τσόχλας με 14, από 12 οι Όντουμ και Λάνγκφορντ.

Σε προσωπική μονομαχία του Μάρσαλ με τον Όντουμ εξελίχθηκε η πρώτη περίοδος. Ο ΠΑΟΚ πήρε ένα αρχικό προβάδισμα με 7-4, όμως ένα επιμέρους 9-2 των γηπεδούχων έφερε το ματς στο 13-9, με τον Μάρσαλ να σημειώνει 8 συνεχόμενους πόντους. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά, ανέκτησε το προβάδισμα με επιμέρους 10-2, πριν ο Αγγελόπουλος με τέσσερις βολές, φέρει την πρώτη περίοδο σε ισορροπία με σκορ 19-19.

Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ, στην 2η περίοδο μέχρι το 27-27, στο 14’, όταν ο Αγγελόπουλος, έδωσε προβάδισμα στην γηπεδούχο ομάδα με σουτ τριών πόντων στο 32-29. Εκεί ο ΠΑΟΚ κάνει ένα σερί 10-0 για να φτάσει με πέντε μπροστά, χάρη σε τρίποντο του Τσόχλα στο 34-39, για να κλείσει το ημίχρονο στους δύο πόντους για τον ΠΑΟΚ, με σουτ τριών πόντων από τον Γιαννακίδη, 38-40.

Στο πρώτο κομμάτι της 3ης περιόδου, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, όμως οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν γρήγορα τα 5 ομαδικά, με αποτέλεσμα ο Κόροιβος, ν’ αρχίσει να βρίσκει πόντους από την γραμμή των 4.5 μέτρων. Με ένα επιμέρους 7-2 κατάφερε να πάρει διαφορά τεσσάρων πόντων, όμως ο Τσόχλας με τρίποντο μείωσε σε 50-49, για να κλείσει το πρώτο μέρος στον πόντο υπέρ των γηπεδούχων 52-51 για την 3η περίοδο, που ήταν και η λιγότερο παραγωγική αφού σημειώθηκαν μόλις 25 πόντοι.

Με καλάθι και φάουλ του Ρούμπιο και ένα λέι-απ του Μπάουερς, ο Κόροιβος παίρνει προβάδισμα με έξι πόντους, 57-51 στο 33’, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμορφώνει και το 59-51 στο 24’. Στο 7-0 από την ομάδα της Αμαλιάδας, ο ΠΑΟΚ απαντά με ένα μικρό 4-0, ωστόσο ο Αγγελόπουλος με σουτ τριών πόντων, στα 4:26 πριν το τέλος, δίνει αέρα επτά πόντων στους γηπεδούχους, 62-55. Λάνγκφορντ, Βον και ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων Τσόχλας φέρνουν το παιχνίδι στο 62-61, 1:11 πριν το φινάλε. Ο ΠΑΟΚ χάνει ευκαιρίες, με Λάνγκφορντ και Κάρτερ στο φινάλε να περάσει μπροστά. Στα 18’’ ο Βασίλιεβιτς ευστοχεί σε μια από τις δύο ελεύθερες, ο Τσόχλας αστοχεί σε σουτ για τρεις και ο Μάρσαλ διαμορφώνει το 65-61 με βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-40, 52-51, 65-61

Kόροιβος Αμαλιάδας Ματζέτ 2,Μάρσαλ 14 (1), Μπάουερς 15 (15 ριμπ.), Κανονίδης, Τέρνερ 3, Ρούμπιο 7, Αγγελόπουλος 11 (2), Βασίλιεβιτς 10 (1),Γιαννακίδης 3 (1)

ΠΑΟΚ: Κάρτερ 4, Όντουμ 12 (1), Μαργαρίτης, Βον 8, Σαλούστρος 6, Λάνγκφορντ 12 (1), Χαριτόπουλος, Λιάπης, Τσόχλας 14 (2), Δέδας 2, Σιναντίνοβιτς 2, Κώττας 1

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης