Τάσος Τσατάλης

Χρειάζεται πολύ αυτή την πρόκριση απόψε η ΑΕΚ

Ο Τάσος Τσατάλης στο sportfm.gr για τις ιδιαιτερότητες της δεύτερης αναμέτρησης της Ένωσης με τον Παναιτωλικό στα προημιτελικά του κυπέλλου

•Η ΑΕΚ είναι σε καλό φεγγάρι αγωνιστικά κι από αυτή την άποψη θα πει κανείς δεν μπορούσε να έρθει σε καλύτερο σημείο η ρεβάνς με τον Παναιτωλικό. Που παίζει μεγάλο ματς για τους στόχους του στο πρωτάθλημα, με τον Πανιώνιο την προσεχή αγωνιστική.

•Όμως πρέπει να σταθούμε στο γεγονός πως στο πρώτο παιχνίδι ο Χάβος κατέβασε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα. Άρα έχει στόχο στο κύπελλο και το αποτέλεσμα του πρώτου ματς, δεν του τον στερεί ακόμη.

•Είναι μια ισοπαλία 1-1, που τον κάνει μεν ακόμη περισσότερο αουτσάιντερ απ' ότι ήταν με το άκουσμα της κλήρωσης, αλλά δεν τον έχει τελειώσει.

•Άρα όταν έχεις χτυπήσει δυνατά το πρώτο ματς κι έχεις καταφέρει να μη βγεις νοκ άουτ, λογικά το ίδιο δυνατά θα πας και για τον επαναληπτικό.

•Να κρατήσουμε επίσης πως το τελευταίο διάστημα η ΑΕΚ το χειρότερο της παιχνίδι, το έχει κάνει σε εκείνο ακριβώς το παιχνίδι, στο Αγρίνιο.

•Επιπλέον πως στο ματς του πρωταθλήματος, από τα πρώτα με τον Καρέρα στον πάγκο, το ημίχρονο έκλεισε με 1-1, με τον Παναιτωλικό να ισοφαρίζει λίγο πριν την ανάπαυλα.

•Και μόνο με το τρίτο γκολ, επτά λεπτά πριν το τέλος, από τον Βέρντε, ησύχασε η Ένωση.

•Βάζεις και το οριακό 0-1 στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, με τον Κωστένογλου στον πάγκο κι έχεις ένα σετ τριών αγώνων ως τώρα, που δεν μπορείς να πεις πως οι «κιτρινόμαυροι» πέρασαν ιδιαίτερα ευχάριστα με αντίπαλο τον Παναιτωλικό.

•Δυο ιδιαιτερότητες έχει κατά τα άλλα το ματς. Πρώτα φυσικά το άδειο ΟΑΚΑ.

•Κεκλεισμένων έπαιξε ξανά τον Παναιτωλικό η ΑΕΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, που τελικά κατέκτησε. Στις 20 Αυγούστου του 2018. Και είχε πολύ πίεση το ματς, αφού ο Αλμέιδα πρώτα έβαλε ένα γκολ – πέναλτι και μετά αποβλήθηκε. Από το 28΄έπαιξε με 10 παίκτες η ΑΕΚ. Που βρήκε τελικά και δεύτερο γκολ, από τον Γιόχανσον, αργά στο δεύτερο ημίχρονο.

•Η δεύτερη ιδιαιτερότητα, είναι σαφέστατα πως μιλάμε για το πιο κρίσιμο ματς της σεζόν ως τώρα, όπως έχουν έρθει τα πράγματα.

•Διεκδίκηση τίτλου θα σημαίνει η πρόκριση και μεγάλα παιχνίδια όποιος και να είναι αντίπαλος στα ημιτελικά.

•Η ΑΕΚ το χρειάζεται αυτό στη φάση που είναι. Και την διατήρηση ενός σημαντικού στόχου και μεγάλα παιχνίδια, με μεγαλύτερο μάλλον κίνητρο, σε σχέση με τις αναμετρήσεις που θα έρθουν στα play offs.

•Αλλά το μεγαλύτερο κίνητρο απ' όλα, είναι να μη πάθεις την ζημιά, που θα θεωρηθεί μεγάλη αποτυχία και θα κάνει την σεζόν πριν φύγει ο Φλεβάρης, να χάσει πρακτικά το ενδιαφέρον της.

•Άσχετα αν λόγω των Γερμανών διαιτητών - «φαντάσματα», τελικά η ΑΕΚ έχασε πέρσι το τρόπαιο, το γεγονός πως έμεινε μέσα ως τον τελικό την κράτησε ως το τέλος μιας πολύ δύσκολης σεζόν.

•Φέτος είναι ακόμη πιο σημαντικό, γιατί σε αντίθεση με πέρσι, έχει αρχίσει αυτό το διάστημα να δίνει δείγματα αγωνιστικής ανασύνταξης πραγματικής. Κι αυτό δεν πρέπει να πάει πίσω και να χαλάσει σαν εικόνα.