Μουντομπάσκετ 2014

Team USA στο… τέλος!

Η Τουρκία απέδειξε τη… γήινη όψη των ΗΠΑ! Το σύνολο του Εργκίν Αταμάν «ζόρισε» για τρία δεκάλεπτα τους Αμερικανούς, όμως το τελευταίο τους ανήκε ολοκληρωτικά και έτσι η νίκη ήρθε με σκορ 98-77.

Κι όμως! Οι ΗΠΑ έχουν και… αδυναμίες! Αυτές είχαν βρει οι Τούρκοι, βάζοντάς τους δύσκολα για περίπου τρία δεκάλεπτα, με την ομάδα του Μάικ Σιζέφσκι να κάνει το 2/2 στον τρίτο όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Ισπανίας, επικρατώντας με σκορ 98-77. Κατέρρευσαν οι γείτονες στην τέταρτη περίοδο, με το επιμέρους σκορ να ήταν στο 32-17 υπέρ των Αμερικανών.

Από το… τζάμπολ η Τουρκία έβαλε δύσκολα στις ΗΠΑ! Το σύνολο του Εργκίν Αταμάν ξέφυγε με πέντε (10-5) στο ξεκίνημα, αλλά οι Αμερικάνοι με ένα σερί 9-0 πέρασαν μπροστά (10-14). Όμως, οι γείτονες δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους και κατάφεραν να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στην ισοπαλία (16-16). Το ίδιο… θράσος που έδειξαν αρχή, εξακολουθούσαν να έχουν οι Τούρκοι και στη δεύτερη περίοδο, που όχι μόνο δεν άφησαν τις ΗΠΑ να είναι μπροστά, αλλά κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με πέντε πόντους (40-35).

Κορυφαίος για τις ΗΠΑ ήταν ο Κένεθ Φαρίντ με 22 πόντους, με τον Άντονι Ντέιβις να προσθέτει άλλους 19. Από τους Τούρκους ξεχώρισε ο Τσενκ Ακιόλ με 12 πόντους.

Με τρίποντο του Αρσλάν, η Τουρκία έφτασε ακόμα και στο +6 (51-45), αλλά μετά ακολούθησε ένα νέο σερί 8-0 από τις ΗΠΑ, κάνοντας το 51-53. Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το σύνολο του Αταμάν έφερε το ματς ξανά στην ισοπαλία (59-59), αλλά με το επιμέρους σκορ 20-31 από τους Αμερικανούς, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους 66-60. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Σιζέφσκι έκαναν ένα σερί 10-0, με το οποίο εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (60-76). Εκεί, ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς, με τις ΗΠΑ να παίρνουν τη νίκη με σκορ 98-77.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 40-35, 60-66, 77-98.

Τουρκία (Αταμάν): Οσμάν, Γκιουλέρ 9 (2), Ερμίς 5, Ακιόλ 12 (2), Ερσέκ 8(1), Πρέλτζιτς 9(1), Τουντσερί 3(1), Σαβάς 9, Γκονλούμ 4, Αρσλάν 8 (1), Ασικ 6, Αλντεμίρ 4.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 9 (3), Τόμπσον 6 (2), Ρόουζ 2, Φαρίντ 22, Γκέι, ΝτεΡόζαν 2, Ίρβινγκ 13 (2), Πλάμλι, Κάζινς 11, Χάρντεν 14 (1), Ντέιβις 19, Ντράμοντ.