Ελλάδα

ΑΕΚ για… τρίτο κόμμα

Παρά τα πολλά λάθη της και τη σθεναρή αντίσταση του Κοροίβου, η ΑΕΚ νίκησε στο ΟΑΚΑ με 76-67 και δείχνει αποφασισμένη να γίνει (σε πρώτη φάση) η τρίτη δύναμη στην Α1. Θετική η «πρώτη» Χέρστον.

Αν και η πρόωρη χαλάρωση, τα λάθη της (23) και το πείσμα του αντιπάλου μετέτρεψαν σε πιο δύσκολο από ό,τι προδιαγραφόταν στο ξεκίνημά του το παιχνίδι με τον Κόροιβο, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 76-67 κι έφτασε τις επτά νίκες σε 14 αγώνες στην Basket League. Ο Ποπς Μενσά-Μπονσού με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους γηπεδούχους, θετικός στο ντεμπούτο του ο Μαλίκ Χέρστον με 11 πόντους (1/3 βολές, 5/9 δίποντα), 2 ασίστ, 2 τάπες και 1 ριμπάουντ. Ρούμπιο με 16 και Ντέιβις με 15 πόντους πάλεψαν περισσότερο για τους ηττημένους.

Η ΑΕΚ μπήκε με… χίλια στο παιχνίδι δείχνοντας διάθεση να «καθαρίσει» τη νίκη γρήγορα και να προσφέρει άφθονο θέαμα στο κοινό της. Ο Μενσά-Μπονσού ήταν και πάλι απολαυστικός και παρά την αστοχία της η «Ένωση» έφτασε γρήγορα από το 6-0 στο 14-4 έχοντας καλή παρουσία ΚΑΙ στην άμυνα. Ο Αθηναίου πήρε τη σκυτάλη από τον Βρετανό και ο Χέρστον τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής με το δεκάλεπτο να κλείνει με 19-7. Η κιτρινόμαυρη κυριαρχία συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο με το νέο απόκτημα να ανοίγει… λογαριασμό (27-11), τη διαφορά να έχει διαρκώς αυξητικές τάσεις (33-15) και τον Κόροιβο να αδυνατεί να απειλήσει έχοντας 0/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος.

Το ματς φάνηκε να τελειώνει πρόωρα, όταν η ΑΕΚ έφτασε στο 49-30 μετά από έξι λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο. Όμως η χαλάρωση και τα πολλά λάθη των γηπεδούχων σε συνδυασμό με την αφύπνιση των παικτών του Χάρη Μαρκόπουλου έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Με πρωταγωνιστές Μάρσαλ, Ματζέτ και Τέρνερ οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 13-0 προβληματίζοντας τον Ντράγκαν Σάκοτα (49-43). Η αντίδραση της «Ένωσης» (56-45) βρήκε απάντηση από τον Κόροιβο (56-50), ένα τρίποντο του Ντελινινκάιτις κι ένα προσωπικό καλάθι του Χέρστον επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (61-50) για να έρθει ξανά ένα 5-0 από τους φιλοξενούμενους (61-55), ωστόσο το γκολ-φάουλ του Σάκοτα και το λέι απ του Αθηναίου έβαλαν τέλος στο ματς δημιουργώντας το 68-57 στα 90’’ πριν το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 19-7, 35-19, 49-43, 76-67.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 5, Ντελινινκάιτις 8, Σάκοτα 9, Πολυτάρχου, Χέρστον 11, Γουίλιαμσον 4, Αθηναίου 12 (6 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 3 (7 ριμπ.), Μενσά-Μπονσού 13 (14 ριμπ.), Ίνγκλις 11 (9 λάθη).

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 8, Μάρσαλ 9 (6 ριμπ.), Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου 4, Ντέιβις 15, Βασίλιεβιτς 3, Κανονίδης, Φιλιππάκος, Τέρνερ 10 (9 ριμπ.), Ρούμπιο 16 (10 ριμπ.), Γαλιώτος.

Διαιτητές: Ταβουλαρέας, Γκούμας, Παντελίδης.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης