Champions League

«Αφηνιάζει» με… Γκαρσιά η Μπάγερν

Εφιαλτικές μνήμες ξύπνησαν στο μυαλό του Ρούντι Γκαρσιά, όταν είδε την Μπάγερν να σκοράρει ακατάπαυστα στο ματς με τη Ρόμα. Δυο φορές οι Γερμανοί βρήκαν μπροστά τους τον Γάλλο και «κέρασαν» πεντάρες.

Οποιοσδήποτε προπονητής θα περνούσε δύσκολες στιγμές βλέποντας την ομάδα του να δέχεται το ένα γκολ μετά το άλλο. Πόσω μάλλον, όταν πρόκειται για τον Ρούντι Γκαρσιά με αντίπαλο τη Μπάγερν Μονάχου.

Η θέση του Γάλλου τεχνικού, ήταν ακόμα πιο δύσκολη απ' όσο... φαίνεται, όταν πήγε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο του ματς με το 5-0 να βαραίνει τη Ρόμα, αφού το αποτέλεσμα του ξύπνησε δυσάρεστες μνήμες.

Η προηγούμενη φορά -και μοναδική μέχρι σήμερα- που η Μπάγερν έχει καταφέρει να προηγηθεί με «πεντάρα» στο Τσάμπιονς Λιγκ, ήταν και πάλι με τον Ρούντι Γκαρσιά ως αντίπαλο προπονητή.

Την περίοδο 2012-13, οι Βαυαροί υποδέχτηκαν την Λιλ του Γκαρσιά στο «Αλιάνζ Αρίνα» για τον έβδομο όμιλο της διοργάνωσης και προηγήθηκαν και πάλι 5-0 στο ημίχρονο, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 6-1.