Βόλεϊ

Αήττητος περιμένει τον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός

Με μοναδική απώλεια το πρώτο του σετ για φέτος, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-1 του ΑΟ Θήρας στην έκτη αγωνιστική και περιμένει τον Ολυμπιακό για το μεγάλο ντέρμπι της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Βγάζει «φωτιές» ο Παναθηναϊκός και έκανε το «6Χ6» στην Α1 βόλεϊ γυναικών, επικρατώντας 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας στο κλειστό του Μετς.

Στο μεγάλο ντέρμπι της έκτης αγωνιστικής οι «πράσινες» μπήκαν αποφασισμένες για τη νίκη, με μοναδική απώλεια το πρώτο χαμένο σετ για φέτος.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει ρυθμό και να κρατήσει στα «χαμηλά» τις φιλοξενούμενες, ιδιαίτερα στους κρίσιμους πόντους.

Ο ΑΟ Θήρας, από την άλλη, κατάφερε να αντιδράσει στο τρίτο σετ, που εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 19-16, η Θήρα ισοφάρισε σε 20-20 και αύξησε τη διαφορά σε 20-22, που μετατράπηκε σε 2-1.

Κάτι που δεν συνεχίστηκε στο τέταρτο, αφού οι «πράσινες» το «καθάρισαν» και ΄συνέχισαν το αήττητο σερί τους, που τις στέλνει με φόρα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 25-18,25-21,22-25,25-17

Μεγάλο διπλό στην έδρα του Άρη πήρε ο Αίας Ευόσμου στο τάι μπρέικ, που αποτελεί και το πρώτο του για φέτος.

Ο Αίας σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Άρη, παίρνοντας τα ηνία με σχετική ευκολία. Ο Άρης απάντησε ακόμα πιο εύκολα για το 2-1, όμως από κει και πέρα η ομάδα του Ευόσμου ανέβασε ρυθμό και πήρε τη νίκη.

Χωρίς δυσκολία πέρασε από την έδρα της Θέτιδας η Ελπίς, που επικράτησε 3-0 σετ. Στην δεύτερή της νίκη για φέτος και πρώτη εκτός έδρας, η Ελπίδα πήρε το σπουδαίο τρίποντο και ανέβηκε στην ένατη θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ: 21-25,19-25,25-27