Βόλεϊ

Άλμα… Ευρω-κούπας ο Ολυμπιακός!

Φουλ για… κούπα ο Ολυμπιακός! Σε φοβερή κατάσταση οι «ερυθρόλευκες» πήραν καθαρή νίκη (3-1 σετ) στον ημιτελικό του Challenge Cup επί της ρωσικής Κρασνογιάρσκ και έκαναν το πρώτο βήμα για τελικό.

Το ευρωπαϊκό όνειρο συνεχίζεται -πιο ισχυρό από ποτέ- για τον Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκες» επιβλήθηκαν με 3-1 της ρωσικής Κρασνογιάρσκ στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για το Challenge Cup, που έγινε στο κλειστό του Ρέντη και έγραψαν ιστορία!

Με κορυφαία τη Χίπε και σε πολύ καλή μέρα τη Λαζάρεβιτς η ομάδα του Πειραιά πήρε πάρα πολύ σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση, αφού στον επαναληπτικό της Ρωσίας (Κυριακή, 1/3, 13:00) χρειάζεται να κατακτήσει έστω δύο σετ, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-0 ή 3-1 όλα θα κριθούν σε «χρυσό σετ».

Με επίθεση «φωτιά» μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Ολυμπιακός και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 σετ με 25-15. Οι Ρωσίδες όμως είχαν αντίστοιχη αντίδραση, βρήκαν απαντήσεις στο δυνατό μπλοκ των ερυθρόλευκων και έκανε το 1-1 με 18-25.

Το πραγματικό θρίλερ άρχισε από το τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί, όμως ένα επιμέρους 7-1 από το 18-16 των Πειραιωτών τελείωσε το σετ με 25-17. Ελαφρύ προβάδισμα πήρε από τα μέσα του τέταρτου σετ ο Ολυμπιακός με ένα μικρό σερί (14-11), όμως οι Ρωσίδες με ένα 5-0 πήραν τα ηνία στο 16-17. Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την ομάδα του Κοβάτσεβιτς να πανηγυρίζει τελικά μετά από δύο χαμένα σετ μπολ των Ρωσίδων.

Τα σετ: 25-15, 18-25, 25-17, 27-25