Πόλο

Αλώβητος ο Ολυμπιακός, με ανατροπή ο Παναθηναϊκός

Με το απόλυτο ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Α1 ανδρών ο Ολυμπιακός, επικρατώντας της Χίου με 18-4. Ξέσπασε και νίκησε (7-5) το Καλαμάκι ο Παναθηναϊκός. Νικητής στο «θρίλερ» ο ΠΑΟΚ, 7-6 τον Πανιώνιο.

Με φουλ αγωνιστική ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος της Α1 πόλο ανδρών.

Εύκολη νίκη επί της Χίου πήρε ο Ολυμπιακός και έκανε το «11Χ11», που του έδωσε και τυπικά τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

ΝΟ Χίου – Ολυμπιακός 4-18
Οκτάλεπτα: 2-2, 0-6, 1-6, 1-4.
ΝΟ Χίου (Μικέδης): Τεσάνοβιτς 2, Γκιουβέτσης 2.
Ολυμπιακός (Βλάχος): Πρέκας 2, Γεννηδουνιάς 4, Φουντούλης 5, Μπούσλιε 1, Ποντικέας 1, Αργυρόπουλος 3, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1.

Πιο δύσκολο έργο συνάντησε ο Παναθηναϊκός κόντρα στο Καλαμάκι, όμως τελικά βγήκε νικητής με σκορ 7-5.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 4-2, όμως με ξέσπασμα στο τέταρτο οκτάλεπτο οι «πράσινοι» φόρτσαραν και έφτασαν στην άνετη νίκη.

Παναθηναϊκός – Καλαμάκι 7-5
Οκτάλεπτα: 1-1, 1-2, 1-1, 4-1.
Παναθηναϊκός (Ηρειώτης): Τοράκης 1, Καρούντζος 1, Δερμιτζάκης 2, Χαραλαμπόπουλος 1, Καπετανάκης 2.
Καλαμάκι (Σταϊκόπουλος): Αναγνωστόπουλος 1, Δουδέσης 1, Φωκάς 3.

Θρίλερ με νικητή τον ΠΑΟΚ επί του Πανιωνίου ήταν το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Ο Πανιώνιος ισοφάρισε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ σε 6-6, όμως με τον Σάριτς να είναι on fire ο δικέφαλος πήρε τη νίκη ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε.

ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 7-6
Οκτάλεπτα: 2-3, 1-0, 2-0, 2-3.
ΠΑΟΚ (Βέργος): Νικολαΐδης 2, Σάριτς 4, Μουρατίδης 1.
Πανιώνιος (Δήμου): Καρακάσης 1, Κουτσιαλής 2, Κουλιεράκης 2, Γαβαλάς 1.

Με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο πανηγύρισε και ο ΑΝΟ Γλυφάδας, ο οποίος επιβλήθηκε 7-4 του Εθνικού στον Πειραιά.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες σε 4-4 μετά την τρίτη περίοδο, με το σύνολο του Δημήτρη Μάζη να πατάει γκάζι και να φτάνει στην άνετη νίκη.

Εθνικός-Γλυφάδα 4-7
Οκτάλεπτα: 1-1, 1-2, 2-1, 0-3.
Εθνικός Πειραιά (Κουντουδιός): Παπαδόγκωνας 2, Χονδροκούκης 1, Μπεριστάνος 1.
Γλυφάδα (Μάζης): Τζελάτης 1, Παπαναστασίου 1, Αλεξίου 1, Αλβέρτης 1, Σκουμπάκης 2, Γιαννόπουλος 1.

Με σκορ 12-6 ξέσπασε στον ουραγό ΝΟ Πατρών ο Υδραϊκός, στο κολυμβητήριο του Αλίμου.

Η ομάδα της Ύδρας ήταν καταιγιστική και προηγήθηκε 6-2 μέχρι το ημίχρονο, βάζοντας τις βάσεις για την εύκολη νίκη.

Υδραϊκός-ΝΟ Πατρών 12-6
Οκτάλεπτα: 3-2, 3-0, 5-2, 1-2.
Υδραϊκός (Κραβαρίτης): Κοκκινάκης 1, Χατζηκυριακάκης 2, Κοτσάφτης 2, Λιαπάκης 1, Αλεξαντρέσκου 1, Στελλάτος 5.
ΝΟ Πατρών (Λαμπάτος): Τουλγαρίδης 1, Φύκουρας 1, Παπάκος 2, Γκότσης 1, Δίπλαρος 1.

Σταθερά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας συνεχίζει η Βουλιαγμένη, η οποία επικράτησε 12-8 του Παλαιού Φαλήρου.

Με κορυφαίο οκτάλεπτο το δεύτερο και πρώτο σκόρερ τον Σολανάκη ο ΝΟΒ πήρε μια ακόμα νίκη και ολοκλήρωσε θετικά τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Παλαιό Φάληρο-Βουλιαγμένη 8-12

Οκτάλεπτα: 2-2, 1-5, 2-3, 3-2.

Παλαιό Φάληρο (Μαμούρης): Γαρδίκας 1, Αλαφραγκής 1, Κουρλιάφτης 1, Θεοδωρόπουλος 2, Σπηλιωτόπουλος 1, Γαβαλάς 2.
Βουλιαγμένη (Λούδης): Χρυσοσπάθης 1, Γούβης 1, Καλαϊτζής 1, Καπότσης 3, Τίγκας 1, Σολανάκης 5.