Βόλεϊ

«Άλωσε» τη Σαντορίνη ο Ολυμπιακός

Με σχετική άνεση επικράτησε ο Ολυμπιακός 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη, στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών και παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη, στο ένα εκ των ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών και παρέμεινε στη δεύτερη θέση, μειώνοντας στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που είχε ρεπό. Αντίθετα, οι νεοφώτιστες Κυκλαδίτισσες έμειναν σταθερά στην πέμπτη θέση.

Στα τρία πρώτα σετ, ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι, όμως το κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το τέταρτο σετ.

Στο ξεκίνημα, ο ΑΟΘ αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 7-2, αλλά οι «ερυθρόλευκες» «ροκάνισαν» τη διαφορά και έφτασαν στο 0-1.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχες είχαν το προβάδισμα, όμως ένα επιμέρους σκορ των νταμπλούχων Ελλάδος έφερε την ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το 21-21. Εκεί η Βαρουδάκη έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση η Βεργίδου χρεώθηκε με υπέρβαση για το 21-23 και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα της.

Ελένη Μεμετζή: «Παρά την ήττα, είμαι ικανοποιημένη από την εμφάνιση της ομάδας, ενώ σίγουρα υπάρχει μια πικρία για την απώλεια του τρίτου σετ που χάθηκε στις λεπτομέρειες. Είμαι ικανοποιημένη από τον πρώτο γύρο που έχουμε κάνει και την παρουσία μας στην κατηγορία και τώρα, αφού ξεκουραστούμε λίγο, θα κάνουμε μια μίνι προετοιμασία, εν όψει του δεύτερου γύρου.

Γιάννης Νικολάκης: «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, γιατί πήραμε ένα "τρίποντο" σε μια "καυτή" έδρα και, κυρίως, διαχειριστήκαμε σωστά την κούραση που φάνηκε, ούτως ή άλλως, από τα δύο ματς με τη Γαλατά. Το "κλειδί" ήταν οι βοήθειες που ήρθαν από τον πάγκο, καθώς κι η Βλαχάκη και η Τέζα μας έδωσαν ενέργεια. Είναι πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη και τώρα θα πάρουμε κάποιες ανάσες, εν όψει των υποχρεώσεων της νέας χρονιάς».

Τα σετ: 21-25, 25-20, 23-25, 17-25

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη (0/2 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Καβαθά 11 (6/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Οικονομίδου 11 (7/19 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καρπουζά 17 (16/32 επ., 1 άσο), Βεργίδου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες), Αρτακιανού –λ (41% υπ. – 32% άριστες) / Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 7 (3/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 41% άριστες), Ψυλλάκη Μ.

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 11 (6/13 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (4/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 16 (16/33 επ., 42% υπ. – 12% άριστες), Μπραμπόροβα 16 (12/30 επ., 4 άσοι, 41% υπ. – 31% άριστες), Χριστοδούλου 2 (2/3 επ.), Μποσκάτσι 9 (7/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (47% υπ. – 47% άριστες) / Λαμπρούση 1 (1 μπλοκ), Βλαχάκη 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκη, Τέζα 1 (1 άσο)

Μεγάλη νίκη για τον ΟΠΕΡ, που νίκησε 3-0 σετ τους Μακεδόνες στη Θεσσαλονίκη και ξέφυγε με +6 από την επικίνδυνη ζώνη, αφήνοντας τις γηπεδούχες σταθερά εκεί.

Η ομάδα της Κρήτης, με την Κάριαν Τσέιμπερς νέο πρόσωπο στην αποστολή, στο πρώτο σετ κατάφερε από νωρίς να πάρει μια σημαντική διαφορά την οποία και κράτησε μέχρι το φινάλε.

Στα άλλα δύο σετ, οι Μακεδόνες ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα, όμως ο ΟΠΕΡ πάντα έβρισκε τρόπο να καλύψει τις διαφορές και να φτάσει στη νίκη.

Μανώλης Σκουλικάρης: «Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη δίκαιη νίκη του στο σημερινό παιχνίδι. Εμείς, δυστυχώς, δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε το άγχος του συγκεκριμένου αγώνα και η εμπειρία επικράτησε κατά κράτος του νεανικού ενθουσιασμού. Καλές γιορτές σε όλους».

Ζιώγας: «Ήταν μια σημαντική νίκη που ήρθε πιο εύκολα από ότι περιμέναμε, σύμφωνα με την εικόνα των τελευταίων αγωνιστικών. Βέβαια, με εξαίρεση το πρώτο σετ, δεν είχαμε σημαντικές διαφορές, αλλά το παιχνίδι κύλησε όπως το θέλαμε. Δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμη, απλά αυτή η νίκη μας δίνει ένα ψυχολογικό αβαντάζ.

Απλά, σήμερα φάνηκε ότι κάποια αποτελέσματα ήταν θέμα κακής δικής μας εικόνας. Η Τσέιμπερς έδειξε καλά στοιχεία και θα μας βοηθήσει στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος».

Τα σετ: 19-25, 18-25, 20-25

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 36% άριστες), Νέβιλ 9 (9/32 επ.), Πολυνοπούλου 6 (4/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 1 (1/2 επ.), Σπανού 1 (1/3 επ.), Γάτση 12 (8/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 37% υπ. – 31% άριστες), Αναγνώστου –λ (56% υπ. – 56% άριστες) / Μυρίδου-λ, Γκοβεδάρου 1 (1/2 επ.), Χαραβελούλη, Γιαννούλη 2 (2/4 επ.), Κόλλια

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη 2 (2/6 επ., 20% υπ. – 00% άριστες), Σαπαρέφσκα 9 (6/21 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 44% άριστες), Παρασκάκη 8 (5/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Καλογριδάκη 7 (5/9 επ., 2 άσοι), Ξαγοραράκη 9 (7/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ζούνιτς 12 (11/27 επ., 1 άσο), Χατζάκη Ε –λ (35% υπ. – 23% άριστες) / Παπουτσή –λ (40% υπ. – 40% άριστες), Τσέιμπερς 8 )7/13 επ., 1 άσο, 44% υπ. – 22% άριστες)