NBA

Ανατροπή και 1-0 για Σπερς

Αν και βρέθηκαν στο -10 οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, οι Σπερς επικράτησαν 90-85 των Μάβερικς κι έκαναν το 1-0 στη σειρά των play offs. Ντάνκαν και Πάρκερ οι κορυφαίοι.

Έστω και με πολύ άγχος και κόπο, οι Σπερς υπερασπίστηκαν την έδρα τους. Η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ επικράτησε 90-85 των μαχητικών Μάβερικς κάνοντας μία μεγάλη αντεπίθεση στο τέλος, με τον Τιμ Ντάνκαν και τον Τόνι Πάρκερ που είχαν 27 και 21 πόντους αντίστοιχα να «μιλούν» στα δύσκολα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-9 στην πρώτη περίοδο, αλλά το Ντάλας αποδείχτηκε σκληρό καρύδι, επέστρεψε στο ματς και οκτώ λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκαν με δέκα (71-81). Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ωστόσο, ανήκε στα «σπιρούνια», που δέχτηκαν μόλις δύο βολές μέχρι απλώς να σκοράρουν με την εκπνοή οι φιλοξενούμενοι.

Ο Ντέβιν Χάρις με 19 πόντους ξεχώρισε από τους «Μαβς», ενώ από 11 πόντους και με 4/14 σουτ έκαστος είχαν Ντιρκ Νοβίτσκι και Μόντα Έλις.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει και πάλι στο Σαν Αντόνιο, τα ξημερώματα της Πέμπτης.

Δωδεκάλεπτα: 21-12, 43-44, 65-65, 90-85.

Σπερς: Ντάνκαν 27, Πάρκερ 21, Τζινόμπιλι 17, Λέοναρντ 11 (10 ριμπ.), Σπλίτερ 8 (11 ριμπ.), Ντιαό 4, Μιλς 2, Γκριν, Μπελινέλι, Μπόνερ, Έιρς.

Μάβερικς: Χάρις 19, Έλις 11, Νοβίτσκι 11, Ράιτ 11, Κάρτερ 10, Μάριον 8, Καλντερόν 7, Κράουντερ 6, Ντάλεμπερτ 2, Μπλερ.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης