Βόλεϊ

«Ανατροπή» και προβάδισμα για Ολυμπιακό

Χάρη σε μια μεγάλη «ανατροπή» στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 την Τουρ στου Ρέντη και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με μεγάλη «ανατροπή» στο τρίτο σετ την Τουρ 3-0 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στη Γαλλία στις 19 Μαΐου, όπου οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται εκεί δύο σετ.

Το επεισόδιο και η αποβολή του Νέιθαν Γουνεμπάινα έφερε το 1-0 και την ψυχολογία για την κατάκτηση του δεύτερου σετ. Στο τρίτο, ενώ οι "ερυθρόλευκοι" βρέθηκαν να χάνουν 16-20, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν στο 25-23 και στο 3-0. Ο Μπέμε μείωσε μόνος του σε 18-20, ο Ραούβερντινκ ισοφάρισε 21-21, ο Αλεξίεφ έκανε το 23-22 και το μπλοκ του Οϊβάνεν έδωσε τη νίκη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 26-24
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 25-21
3ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Τουρ προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 14 (10/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Ντρζίζγκα 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Ραούβερντινκ 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 31% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. - 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (33% υπ. - 33% άριστες), Ζουπάνι 1 (μπλοκ), Στιβαχτής

ΤΟΥΡ (Ενάρ): Ερνάν, Γκότσεφ 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 13 (13/23 επ., 55% υπ. - 9% άριστες), Έγκλεσκαλνς 19 (18/41 επ., 1 άσσος), Ντίφενμπαχ 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουνεμπάινα 4 (4/8 επ., 73% υπ. - 64% άριστες) / Ενό (λ, 54% υπ. - 31% άριστες), Νεβό, Ζουφρουά, Ρίτσερτ 7 (7/13 επ., 53% υπ. - 20% άριστες), Ραμπιλιέ

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-23

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Φερνάντο Μουνιόθ τόνισε πως: «Αρχικά, είμαι ικανοποιημένος, γιατί παίξαμε ένα καλό παιχνίδι, σήμερα δεν ήταν ένα εύκολο παιχνίδι, ήταν κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα, μία ομάδα η οποία είναι αρκετά έμπειρη από τη διοργάνωση. Δεν είναι εύκολο να παίζεις εναντίον τους, γιατί κρατούν συνεχώς το ίδιο μοτίβο στο κάθε σετ, χωρίς να κάνουν πολλά λάθη, αλλά είμαι αρκετά χαρούμενος, γιατί στο τέλος δεν είναι εύκολο να παραμείνεις συγκεντρωμένος και να τελειώσεις όλα τα σετ, με τον τρόπο που εμείς τα τελειώσαμε.

Γιατί, στους τελευταίους πόντους και των τριών σετ κρατήσαμε την ψυχραιμία μας και τη συγκέντρωσή μας τακτικά και πιστεύω ότι αυτό ήταν το "κλειδί" για το ματς. Πιστεύω ότι σήμερα δείξαμε κάτι καλύτερο από ότι σε άλλα παιχνίδια, αρχικά δείξαμε χαρακτήρα σε κάποιες στιγμές, αλλά σίγουρα πρέπει να συνεχίσουμε σε τέτοιου είδους παιχνίδια για να δούμε ποιο τελικά είμαστε».