Βόλεϊ

«Ανατροπή» πρωταθλητή ο ΠΑΟΚ στη Σύρο

Έστω και αν έχασε ένα βαθμό, ο ΠΑΟΚ έκανε μια σημαντική «ανατροπή» κόντρα στον Φοίνικα και νίκησε 3-2 σετ στον εξ αναβολής αγώνα της όγδοης αγωνιστικής της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-2 σετ με «ανατροπή» από 1-2 σετ τον Φοίνικα στο «Δημήτρης Βικέλας» της Σύρου, στο εξ αναβολής ματς της όγδοης αγωνιστικής της Volley League, όμως έχασε ένα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια να πλησιάσει περισσότερο τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, από τον οποίο απέχει πλέον επτά πόντους και δύο από το δεύτερο Παναθηναϊκό απο την τρίτη θέση.

Αντίθετα, οι «πειρατές» έμειναν στην έκτη θέση και μακριά από τους πρωτοπόρους.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να «γυρίσει» δύο φορές το σκορ και στο φινάλε να πάρει τη νίκη ύστερα από πίεση στο σερβίς. Το τάι μπρέικ κρίθηκε με άσσο του Ανδρεάδη και δύο άουτ επιθέσεις του Μρντακ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-21
2ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-17, 25-20
4ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 20-25
5ο σετ: 4-5, 10-9, 11-12, 16-18

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-21, 21-25, 25-20, 20-25, 16-18

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας, Μρντακ 27 (24/47 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πάρις 6 (3/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 19 (18/33 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 30% άριστες), Εφραιμίδης 9 (7/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 25% άριστες), Τουράνιανιν 5 (3/9 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 73% υπ - 46% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σούρδι 5 (3/10 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ - 22% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/4 επ), Σακόγλου 11 (11/25 επ), Ανδρεάδης 11 (7/10 εππ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (12/25 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ - 33% άριστες), Ντάντε 12 (11/24 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 33% άριστες) / Γκαράς (λ, 58% υπ - 36% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σωτηρίου 9 (6/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ)

Ο Ντούσκο Νίκολιτς είπε πως: «Έγινε καλός και δυνατός αγώνας, αλλά δεν μπορώ να είμαι ευχαριστημένος όταν χάνουμε και, μάλιστα, μετά από δύο χαμένα ματς μπολ. Δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε, ούτε και το προβάδισμα που είχαμε στα σετ νωρίτερα. Είναι οι μικρές λεπτομέρειες που φέτος μας έχουν κοστίσει πολλούς βαθμούς».

Ο Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε πως: «Περιμέναμε μεγάλη αντίσταση από τον Φοίνικα και ήμασταν προετοιμασμένοι για μεγάλο αγώνα. Πιεστήκαμε, αλλά κρατήσαμε την ποιότητα που έπρεπε για να κάνουμε το σωστό στο τέλος του αγώνα και να πάρουμε τη νίκη.

Παίξαμε ομαδικά και αυτό κρατάω πάνω και από τη νίκη. Μας έχει στεναχωρήσει η περίπτωση του Γκόμεζ, αλλά οφείλουμε να κοιτάξουμε μπροστά για το καλό της ομάδας».