Oλλανδία

Ανεβαίνει η Άλκμααρ…

Τη δεύτερη συνεχόμενη της νίκη πέτυχε η Άλκμααρ, που επικράτησε 1-0 της Φίτεσε. Απέκτησε απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη η Γκόου Αχέντ Ίγκλις μετά το 2-0 επί της Μπρέντα.

Τις έξι νίκες έφθασε στο πρωτάθλημα Ολλανδίας η Άλκμααρ, καθώς ήρθε 1-0 με τη Φίτεσε για την 13η αγωνιστική της Eredivisie και φαίνεται πως δεν την επηρέασε η διακοπή, λόγω εθνικών, καθώς πήρε το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο». Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Γιόχανσον στο 14ο λεπτό.

Λύγισε την αντίσταση της Μπρέντα η Γκόου Αχέντ Ίγκλις με το 2-0 και πήρε σημαντική… ανάσα. Ο Ράιμερινκ άνοιξε το σκορ στο 12’ και ο Σαλκ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 27ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες, καθώς στο 82’ ο Σέουνγανς δέχθηκε κόκκινη κάρτα.