Αγγλία

Από μηχανής... Λίβερπουλ! (video)

Σε ένα ασύλληπτο παιχνίδι όπου μπήκαν τέσσερα τέρματα απ' το 87' και μετά(!), η Λίβερπουλ βρέθηκε να χαμογελά στο τέλος όταν το αυτογκόλ του Κόλκερ (στο 95') της χάρισε τη νίκη κόντρα στην ΚΠΡ (3-2)!

Αυτή είναι η Πρέμιερ Λιγκ. Αυτό είναι το κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου! Σε ένα παιχνίδι όπου έγιναν… τα πάντα, η Λίβερπουλ πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα της ΚΠΡ με σκορ 3-2, χάρη σε ένα αυτογκόλ στο 95’ κι ενώ είχαν προηγηθεί άλλα δύο τέρματα στις καθυστερήσεις!

Οι Λονδρέζοι ήταν αυτοί που δικαιούνταν να προηγούνται στο πρώτο μέρος. Γιατί ήταν καλύτεροι, είχαν δύο δοκάρια με τον Φερ (28’, 34’), είδαν τον Σκρτελ να βγάζει πάνω στη γραμμή το σουτ του Όστιν, αλλά προφανώς δεν είχαν τύχη, με το ισόπαλο χωρίς τέρματα σκορ να μην αλλάζει (προς όφελος της Λίβερπουλ που παρουσίασε πολύ προβληματική εικόνα).

Και την ώρα που ο Μπαλοτέλι έχανε το… άχαστο, ήρθε ο Νταν (68’) να σημειώσει αυτογκόλ και να βάλει μπροστά τους κόκκινους. Και την ώρα που όλα έδειχναν πως έστω και δύσκολα θα έφευγαν νικητές απ’ την πρωτεύουσα της Αγγλίας, ήρθε ο Βάργκας στο 87’ -ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους- να ξεκινήσει το σκηνικό… τρέλας που εκτυλίχθηκε στα τελευταία λεπτά.

Γιατί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η «σκληρή» απάντηση απ’ τον Κουτίνιο, βάζοντας ξανά τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ. Και στην… επόμενη φάση ήρθε ο Βάργκας ξανά να ισοφαρίσει και να το κάνει εκ νέου θρίλερ! Και στο 95’ ο Κόλκερ έγινε ο μοιραίος για την ΚΠΡ, που σημάδεψε… λάθος εστία και χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του Ρότζερς, αφήνοντας τη δική του στον πάτο της βαθμολογίας!