Γερμανία

Απ’ την κοιλάδα έρχονται και στην κορφή… η Μπάγερν! (video)

Μόνη κι ανενόχλητη στην κορυφή παρέμεινε η Μπάγερν, περνώντας (2-0) από την Κολωνία. Εφαλτήριο αντεπίθεσης σήμανε η Σάλκε, που «καθάρισε»… στα κόρνερ την Ντόρτμουντ, στο ντέρμπι του Ρουρ (2-1).

Δεν κάνει λάθη η Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα συνέχισε με νίκες τις υποχρεώσεις της στην Bundesliga, περνώντας στο πλαίσιο τη 6ης αγωνιστικής, από την έδρα της Κολωνίας με σκορ 2-0. Ο Μάριο Γκέτσε άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς στο 19ο λεπτό, ενώ το αυτογκόλ του Χάφλαρ στο 69’ «κλείδωσε» τη νίκη και την παραμονή των Βαυαρών στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Αφεντικό στην κοιλάδα του Ρουρ η Σάλκε! Οι «βασιλικοί μπλε» πήραν το ντέρμπι με τη Ντόρτμουντ στην «Veltins Arena», 2-1, ξεκινώντας και επίσημα την αντεπίθεσή τους. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και με δύο γρήγορα γκολ των Μάτιπ και Τσούπο-Μότινγκ έπειτα από κόρνερ έβαλαν τα θεμέλια της νίκης. Η ομάδα του Κλοπ, που πέρασε τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο ως αλλαγή στο 80’, αντέδρασε με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 26’, όμως δεν μπόρεσε να σώσει την κατάσταση ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου στρίμωξε τη Σάλκε.

Από τα υπόλοιπα ματς, η Γκλάντμπαχ πέρασε με νίκη από την έδρα της Πάντερμπορν (2-1), ενώ σημαντικό τρίποντο πήρε και η Στουτγκάρδη επικρατώντας 1-0 εντός έδρας απέναντι στον Αννόβερο. Στο 0-0 «κόλλησε» η Λεβερκούζεν στην έδρα της Φράιμπουργκ.