Γενικά

«Αργυροί» Μάντης-Κογιαλής

Με το αργυρό μετάλλιο στα 470 θα επιστρέψουν από το Παγκόσμιο Κύπελλο ιστιιοπλοϊας της ISAF στο Μαϊάμι οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Κογιαλής.

Οι δύο Έλληνες πρωταθλητές κατέλαβαν τη δεύτερη θέση με 45 βαθμούς σε σύνολο 21 σκαφών.

Στη διοργάνωση, έγιναν 11 κούρσες και οι καλύτερες των Ελλήνων πρωταθλητών ήταν η όγδοη και η δέκατη, που τους έφεραν στη δεύτερη θέση, ενώ ήταν τρίτοι στην τέταρτη, στην πέμπτη και στην έκτη ιστιοδρομία.

Νικητές ήταν οι Αμερικανοί Σ.Μακνέι-Ντ. Χιουζ με 38 βαθμούς και τρίτοι πίσω από το ελληνικό σκάφος ήταν οι Ισπανοί Ο. Μπαρέιρος- Χ. Κ. Καμπρέρα με 51 βαθμούς.