Ιταλία

Ασταμάτητη «γκρανάτα»

Η Τορίνο πέρασε άνετα από το «Μπεντεγκόντι» με 3-1, με τα γκολ από τους Μαρτίνεζ, Κουαλιαρέλα και Ελ Καντουρί και μπήκε στην πρώτη επτάδα του Καμπιονάτο.

Η «γκρανάτα» πέτυχε την 4η απανωτή νίκη της και συμπλήρωσε εννέα αγωνιστικές δίχως ήττα, βυθίζοντας σε νέο προβληματισμό την Βερόνα. Η ομάδα του Αντρέα Μαντορλίνι, συνέχισε τις κακές εμφανίσεις, αφού αυτή ήταν η 3η ήττα της, τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές. Από την άλλη η Τορίνο σκαρφάλωσε στην 7η θέση με 31 πόντους.

Ο Μαρτίνεζ στο 32ο λεπτό, εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μάρκεζ και κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο της Βερόνα για να κάνει το 0-1. Το δεύτερο χτύπημα της «γκρανάτα» ήρθε στο 51ο λεπτό, όταν και πάλι ο Μάρκεζ ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής, ανατρέποντας τον σκόρερ του πρώτου τέρματος της «γκρανάτα». Ο Κουαλιαρέλα εκτέλεσε εύστοχα για το 0-2. Η μείωση του σκορ για την Βερόνα ήρθε από τον Λούκα Τόνι στο 83ο λεπτό, ενώ στο 87ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έχασε ευκαιρία για την ισοφάριση. Έτσι στο 93ο κι ενώ η Βερόνα είχε βγει σε κόρνερ μπροστά για την ισοφάριση, ο Ελ Καντουρί, διαμόρφωσε το τελικό 3-1, μετά από κούρσα όπου διέσχισε σχεδόν το μισό γήπεδο.

Για την γηπεδούχο, βασικοί ήταν οι Μόρας και Ταχτσίδης, ενώ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, πέρασε αλλαγή στο 71’ στη θέση του Χάλφρεντσον.