Βόλεϊ

Ασταμάτητος Ολυμπιακός υπέταξε τον Παναθηναϊκό!

Είναι το αφεντικό και το έδειξε ξανά! Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-1 στην Κυψέλη και κλείδωσε την πρωτιά. Στην τσίτα οι πράσινοι για τη 2η θέση, θρίλερ στα δύο τελευταία σετ του ματς.

Ερυθρόλευκο βάφτηκε ακόμα ένα ντέρμπι στο βόλεϊ ανδρών! Χωρίς καν να παίξει στα... κόκκινα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη και όχι μόνο έμεινε αήττητος για 18ο παιχνίδι φέτος, αλλά υποχρέωσε τους πράσινους στην πρώτη τους ήττα μέσα στο «σπίτι» τους.

Κάπως έτσι, οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στους 52 βαθμούς, στο +9 από τον αιώνιο αντίπαλό τους και ενώ απομένουν τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε της κανονικής περιόδου, δείγμα του ότι κλείδωσαν την πρωτιά και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας ενόψει πλέι οφ.

Από την άλλη, το τριφύλλι είναι στο +1 από τον τρίτο ΠΑΟΚ και αναμένεται «σφαγή» στο φινάλε για το ποιος θα τερματίσει πίσω από τον Ολυμπιακό.

Θρίλερ και... φουλ ανατροπές στα δύο τελευταία σουτ, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει προσωρινά, να έχει τις ευκαιρίες του για να ισοφαρίσει, αλλά ο ποιοτικότερος και πιο ψύχραιμος Ολυμπιακός του πήρε την... μπουκιά από το στόμα. Ένταση στο τέταρτο σετ, με τους οπαδούς του Παναθηναϊκού να εξαγριώνονται μετά από αψιμαχία των Πανταλέοντα-Κόστα και να πετούν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Ένα εξ αυτών, μάλιστα, βρήκε τον Τσούπκοβιτς. Σας γα...ω» είπε προς την πράσινη εξέδρα ο Αγκάμεζ λίγο πριν το τέλος, σε μία ακόμα φάση που έβαλε... φωτιά στην αναμέτρηση.

Ντέρμπι με τα όλα του το πρώτο σετ στην Κυψέλη. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 8-9, χάρη στα χτυπήματα του Αγκάμεζ, ωστόσο τα πολλά χαμένα σερβίς εκατέρωθεν και η αστοχία των υπόλοιπων ερυθρολεύκων, έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξαναπεράσει μπροστά με 14-13. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 4-0 και το ισόπαλο 16-16 μετετράπη σε 16-20, με τους πράσινους Γκονσάλεζ και Ρανχέλ να μην βρίσκουν... στόχο και να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του σετ, μείωσαν ακόμα και στον πόντο (22-23 με μπλοκ του Πανταλέοντα στον Αγκάμεζ), αλλά οι Κόστα-Αγκάμεζ το πήραν προσωπικά και με 22-25 έκαναν το 0-1.

Χωρίς να παίζουν στα... κόκκινα οι παίκτες του Ολυμπιακού κατάφεραν να ξεφύγουν από νωρίς με τρεις πόντους στο δεύτερο σετ, 6-9, αφού οι αντίπαλοί τους έμοιαζαν ανήμποροι να σταματήσουν τις επιθέσεις των ερυθρολεύκων. Τσίροβιτς και Γκονζάλες πήραν προσπάθειες για τον Παναθηναϊκό, αλλά η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με «μαξιλαράκι» δύο πόντων, 14-16. Ο Γκονζάλες ήταν αναγεννημένος στο δεύτερο σετ και κρατούσε όρθιο τον Παναθηναϊκό, ισοφαρίζοντας σε 20-20, ωστόσο λίγο αργότερα αποδείχθηκε μοιραίος. Δέχθηκε μπλοκ από τον Κόστα σε κρίσιμο σημείο, ο Ολυμπιακός πήγε σε διπλό σετ μπολ (22-24) και τελικά μετά από χαμένο σερβίς του Χαραλαμπίδη έκανε το 0-2 στην Κυψέλη, 23-25.

Παρά το ότι ο Παναθηναϊκός «πέταγε» το ένα σερβίς μετά το άλλο (16 χαμένα ως τότε), εντούτοις κατάφερε να πάει στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ στο +2, 8-6. Οι πράσινοι έφτασαν και στο +3 (9-6), αλλά κάπου εκεί... τσαντίστηκαν οι παίκτες του Ολυμπιακού! Με δύο συνεχόμενους πόντους του Αγκάμεζ και κομβικό τον Κόστα στο σερβίς, οι Πειραιώτες έφεραν τα πάνω-κάτω και γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση, ανακτώντας τα ηνία με 9-11. Με τον Στιβαχτή να μοιράζει υποδειγματικά και τον Τσούπκοβιτς να αποδεικνύεται άξιος συμπαραστάτης του Αγκάμεζ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 13-16 και 16-19. Πάνω που πολλοί θα πίστεψαν πως το ματς οδεύει προς φινάλε, ο Παναθηναϊκός έβγαλε ψυχή! Με τον Τσίροβιτς στο σερβίς και τον Αγκάμεζ να χάνει τη συγκέντρωσή του, το τριφύλλι «έστησε» μεγάλη ανατροπή και έφτασε σε τρία σετ μπολ, 24-21, ωστόσο οι Πειραιώτες «απάντησαν» με εκκωφαντικό τρόπο. Βγάζοντας εκπληκτικές άμυνες και με έναν τρομερό Τσούπκοβιτς, όχι μόνο τα έσωσαν όλα, αλλά έφτασαν εκείνοι σε ματς μπολ με 26-27! Ο Γκονσάλεζ ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό, ο Κόστα έδωσε νέο ματς μπολ στην ομάδα του Μπόσκαν, αλλά το τριφύλλι με τρεις συνεχόμενους πόντους (πρώτος χρόνος Πανταλέων, μπλοκ άουτ επίθεση Γκονσάλεζ και άουτ του Αγκάμεζ) μείωσε τελικά με 30-28, αξιοποιώντας το έκτο του σετ μπολ!

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τέταρτο σετ μέχρι το 9-9 όταν και... άναψαν τα αίματα. Παντελέων-Κόστα είχαν αψιμαχία στο φιλέ, οι οπαδοί του Παναθηναϊκού εξαγριώθηκαν και πέταξαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή του ματς. Με τα... πολλά, το ντέρμπι συνεχίστηκε και με δύο μπλοκ του Σουλτανόπουλου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 10-12, αλλά χάρη στον εξαιρετικό Γκονσάλεζ, ο Παναθηναϊκός πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ, όντας οριακά μπροστά με 16-15. Πότε οι γηπεδούχοι έπαιρναν πόντο, πότε «απαντούσαν» οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο ο ανεβασμένος Ρανχέλ όχι μόνο τελείωνε υποδειγματικά τις επιθέσεις σε πρώτο χρόνο, αλλά με ένα καθοριστικό μπλοκ στον Κοκκινάκη, έγραψε το 23-21 για το τριφύλλι. Το πλεονέκτημα για την ομάδα του Ανδρεόπουλου πήγε... αμέσως περίπατο, αφού η επίθεση του Φράγκου και το μπλοκ του Κόστα στον Ρανχέλ έκαναν το 23-23, ενώ το λάθος χτύπημα του Γκονσάλεζ έδωσε ματς μπολ στον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φέρει ξανά «τούμπα» την κατάσταση, έφτασε σε σετ μπολ για την ισοφάριση (25-24), αλλά οι πιο ψύχραιμοι και ποιοτικοί Πειραιώτες έκαναν ένα μικρό 3-0 (Τσούπκοβιτς, λάθος Χαραλαμπίδη και άουτ Μελγκαρέχο) με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη με 25-27.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 30-28, 25-27