Ισπανία

Έτοιμη να το σηκώσει η Ατλέτικο! (video)

Τέσσερις αγωνιστικές έμειναν για να το… σηκώσει! Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκαμψε την αντίσταση της Έλτσε με σκορ 2-0 και παραμένει το «αφεντικό» για το πρωτάθλημα Ισπανίας.

Νίκησε, τις άφησε ακόμα πιο πίσω και γέμισε με άγχος Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα! Η Ατλέτικο κατάφερε στο δεύτερο μέρος να σκοράρει δις (2-0) και να επικρατήσει της «μαχητικής» Έλτσε, φτάνοντας… τέσσερα βήματα μακριά απ’ το πρώτο της πρωτάθλημα μετά το 1996, ούσα στο +6 και στο +7 απ’ τις δύο αντιπάλους της (ματς λιγότερο αμφότερες).

Στο πρώτο μέρος οι «ροχιμπλάνκος» τα βρήκαν… σκούρα, με τον Ντιέγκο Κόστα να χάνει την μοναδική μεγάλη ευκαιρία και τον Κουρτουά να κρατάει όρθια την ομάδα του (σε δύο δύσκολες επεμβάσεις). Στην επανάληψη πάλι τα πράγματα ξεκίνησαν άσχημα, με τον Βίγια στο 50’ να αστοχεί απ’ την άσπρη βούλα! Οι Μαδριλένοι δεν το έβαλαν κάτω!

Αύξησαν την πίεσή τους και στο 72’ δικαιώθηκαν, με τον Μιράντα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και τους φίλους της ομάδας του… στα ουράνια! Και σαν «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε το γκολ απ’ τον Ντιέγκο Κόστα στις καθυστερήσεις για να γράψει το τελικό σκορ μέσα σε αποθέωση, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σαπουνάρου στην εκπνοή.

Στα επόμενα τέσσερα παιχνίδια στη λίγκα, αρκούν στην Ατλέτικο τρεις νίκες για να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο. Παίζει με Βαλένθια (εκτός), Λεβάντε (εκτός), Μάλαγα (εντός), Μπαρτσελόνα (εκτός).