Black out ο ΠΑΟΚ και… πέταξε η κούπα

Μέσα από τα χέρια του έχασε το τρόπαιο στο τουρνουά «Expert Jakob Cup» ο ΠΑΟΚ. Αν και ως το 37’ ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν μπροστά με οκτώ πόντους, εντούτοις στο τέλος ηττήθηκε στον τελικό με 66-65.

«Τα έχασε» στο νήμα και… έχασε την κούπα ο ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος του βορρά απώλεσε διαφορά οκτώ πόντων στο τελευταίο τρίλεπτο και μοιραία ηττήθηκε 66-65 από την Μέντι Μπαιρόιτ, στον τελικό του «Expert Jakob Cup».

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ εύστοχος από την περιφέρεια στο πρώτο δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος τον Λίνο Χρυσικόπουλο, ο οποίος πέτυχε 9 πόντους με 3 τρίποντα, πήρε προβάδισμα με 23-21. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Παπαθεοδώρου προηγήθηκε ακόμα και με 5 πόντους, χάρη σε τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα και τελικά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, ούσα στο +2 (37-39).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο η ελληνική ομάδα… έσφιξε για τα καλά πίσω, δέχθηκε μόλις δύο πόντους σε σχεδόν 7’(!) και κατάφερε σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα να ξεφύγει με οκτώ, 65-57, χάρη στον Ζάρα. Οι Γερμανοί… απάντησαν και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 7-0, μείωσαν στον πόντο, 64-65, εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από τη γραμμή. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει… αντίδοτο στην επίθεση, με τον Μάρεϊ να βάζει μπροστά στο σκορ την Μπαϊρόιτ με 66-65, 24’’ πριν τη λήξη του ματς. Οι Θεσσαλονικείς είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν στόχο κι έτσι δεν άλλαξε το σκορ, γνωρίζοντας την ήττα στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 37-39, 55-54, 66-65

Μέντι Μπαιρόιτ: Ρόμπινσον 6 (1), Κοξ 2, Λίνχαρτ 8, Ντόρεθ 5 (1), Σέιφερθ 4, Βατσάλσκι, Αμάιζε, Μπρουκς 16, Γιορκ 17(4), Μάρεϊ 8

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 12 (2), Χρυσικόπουλος 18 (4), Κρουμπάλι 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 5 (1), Καρράς 2, Τρις 3 (1), Κόνιαρης 2, Τζόουνς 8