NBA

Break και προβάδισμα με μυθικό Γιάννη οι Μπακς!

Ένας… ολοκληρωτικός Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μπακς σε μεγάλη νίκη 123-116 στη Βοστώνη και το 2-1 στους ημιτελικούς της Ανατολής.

Οι Μπακς ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας που έχασαν στο πρώτο ματς της σειράς κερδίζοντας τους Σέλτικς μέσα στο «Γκάρντεν» της Βοστώνης με 123-116 και κάνοντας το 2-1 στους ημιτελικούς της Ανατολής. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνέχισε την ανοδική του πορεία και με την πιο ολοκληρωμένη του εμφάνιση στα playoffs υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του έχοντας 32 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (8/12 δίποντα, 16/22 βολές, 0/1 τρίποντο), καθώς επίσης 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες σε 39 λεπτά.

Εξαιρετική δουλειά έκαναν και οι Τζορτζ Χιλ (21π.) και Κρις Μίντλετον (20π.) για τα «ελάφια». Ο Κάιρι Ίρβινγκ με 29 (αλλά 8/22 σουτ) και ο Τζέισον Τέιτουμ με 20 πόντους πάλεψαν περισσότερο από τους Σέλτικς, που πλέον είναι υποχρεωμένοι να κερδίσουν ξανά στο Μιλγουόκι. Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει ξημερώματα Τρίτης (2:00) και πάλι στη Βοστώνη.

Οι Σέλτικς μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς και προηγήθηκαν νωρίς με 10-2, όμως ο «ζεστός» από την αρχή Αντετοκούνμπο βρήκε διαδρόμους προς το καλάθι και οδήγησε τους Μπακς στην ισορροπία (10-10). Ο Κόνατον με οκτώ συνεχείς πόντους έφερε τους φιλοξενούμενους στο +5, 16-21, αλλά η δράση του Ίρβινγκ (13π. στην πρώτη περίοδο) βοήθησε την ομάδα του Μπραντ Στίβενς να ολοκληρώσει με ένα 14-4 το εναρκτήριο δωδεκάλεπτο, 30-25. Ξεκινώντας τη δεύτερη περίοδο με 4/8 τρίποντα οι «Κέλτες» έφτασαν τη διαφορά στους δώδεκα, 46-34, όμως τα «ελάφια» αντέδρασαν σωστά, ισοφάρισαν με τρίποντο του Μίροτιτς και έκλεισαν το ημίχρονο μόλις στο -1, 56-55, με τον Γιάννη να κάνει εξαιρετικό ματς με 14 πόντους (4/5 δίποντα, 6/8 βολές), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 τάπα.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με τον Αντετοκούνμπο να σκοράρει πολλές φορές από τη γραμμή. Το σκηνικό άλλαξε όμως, όταν οι Μπακς «έτρεξαν» ένα απίθανο 12-0 με πρωταγωνιστή τον Χιλ και ξέφυγαν με έντεκα, 84-95. Το Μιλγουόκι δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ στην τελευταία περίοδο. Γιάννης και Μίντλετον ήταν ασταμάτητοι φέρνοντας τη διαφορά και στο 97-114, ενώ όταν οι Σέλτικς πλησίασαν στους επτά (118-111) 1:20 πριν το τέλος, ένα δύσκολο καλάθι του κατά τα άλλα αρνητικού Μπλέντσο τούς έκοψε τη φόρα.

Δωδεκάλεπτα: 30-25, 56-55, 87-95, 116-123.