Ευρώπη

Break στο «παλάτι» της Ρεάλ!

Η Βαλένθια πήρε παλικαρίσια νίκη στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ με 93-89, ισοφάρισε σε 1-1 την ημιτελική σειρά και τη μεταφέρει πλέον «σπίτι» της για τα δύο επόμενα ματς.

Ενδιαφέρον σε μια σειρά που έδειχνε… μονόπλευρη έδωσε η Βαλένθια. Με μια σπουδαία εμφάνιση οι «νυχτερίδες» επικράτησαν 93-89 της Ρεάλ στη Μαδρίτη, ισοφάρισαν σε 1-1 την ημιτελική σειρά της ACB και φιλοξενούν τα δύο επόμενα παιχνίδια, το πρώτο την Τρίτη.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +16 στη δεύτερη περίοδο, αλλά εκεί που η «βασίλισσα έδειξε να συνέρχεται και να παίρνει τα ηνία του ματς, βρέθηκε στο -10 στα δυόμισι λεπτά πριν το τέλος με ένα σερί 11-0. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν μια μεγάλη αντεπίθεση, που όμως δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, αφού ο Ρέγες αστόχησε σε σουτ που θα μπορούσε να φέρει την ισοφάριση και ο Βίβες με δύο βολές «σφράγισε» το break.

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βαλένθια, που όμως πήρε πολλά από τους περιφερειακούς της. Ο Σέρχιο Γιουλ είχε 28 πόντους (7/17 τρίποντα) και 7 ασίστ για τη Ρεάλ που πλέον υποχρεούται να νικήσει εκτός έδρας για να περάσει στους τελικούς. Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν εκτός δωδεκάδας!

Δεκάλεπτα: 22-31, 31-43, 71-73, 89-93.

Ρεάλ: Ρούντι 6, Νοτσιόνι 12 (7 ριμπ.), Ματσιούλις 3, Ρέγες 17, Ροντρίγκεθ 7, Αγιόν 6, Κάρολ 6, Γιούλ 28 (7 ασίστ), Μεχρί 4, Σλότερ, Ρίβερς.

Βαλένθια: Νέντοβιτς 14, Βαν Ρόσομ 13, Σάτο 8, Λίστσουκ 10, Λούτσιτς 4, Ντούμπλιεβιτς 18, Βίβες 14, Μαρτίνεθ 3, Χαρανγκόντι 9, Αγκιλάρ.