Ελλάδα Α2 / Β / Γ Εθνική

Πέρασε από το Ψυχικό και έκανε… σεφτέ στις νίκες ο Πανιώνιος!

Την πρώτη του νίκη στην εφετινή Elite League πανηγύρισε ο Πανιώνιος, με τους «κυανέρυθροι» να φεύγουν με το διπλό από την έδρα του Ψυχικού (87-90) για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Έκανε... σεφτέ στην εφετινή σεζόν ο Πανιώνιος!

Μετά την εντός έδρας ήττα «σοκ» από την Ελευθερούπολη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος την περασμένη εβδομάδα, οι «κυανέρυθροι» πανηγύρισαν το απόγευμα του Σαββάτου (14/10) την πρώτη τους νίκη στην Elite League, φεύγοντας με δύσκολο διπλό από την έδρα του Ψυχικού (87-90) για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Νέας Σμύρνης πάτησε «γκάζι» στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου με ένα επί μέρους σκορ 31-19 και πρωταγωνιστή τον Στάθη Παπαδιονυσίου, έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (57-71). Οι γηπεδούχοι το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν στο φινάλε ήταν να μειώσουν στο τελικό σκορ, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Παπαδιονυσίου με 16, ενώ ακολούθησαν οι Κακλαμανάκης και Βεργίνης με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 38-40, 57-71, 80-97

Διαιτητές: Τσώνος-Ζακεστίδης-Μαρτινάκος (Αλετράς)

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 13 (1), Κουκάς 12 (3), Τοπάλι 5 (1), Κοντούδης 2, Μιχαλούτσος 7 (2), Μάντζαρης 6 (2), Αθανασούλας 13 (2), Μπαλός 8 (2), Καμπερίδης 2, Κέλι 12, Πιτούλης.

Πανιώνιος (Καραδήμας): Ζανλουί 9, Μιλεντίγεβιτς 12 (2), Δημητρακόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 16 (4), Αντωνάκης 6 (1), Χάλαρης 6, Κακλαμανάκης 15, Βουγιούκας 7, Βεργίνης 13 (2), Γκίκας 8.

Αναλυτικά η δεύτερη αγωνιστική (Σάββατο 14/10)

16:00 Ψυχικό-Πανιώνιος 87-90

16:30 Κόροιβος Αμαλιάδας-Αμύντας (Στιγμιότυπα από Action 24)

16:30 Ηρακλής-Παπάγου (Στιγμιότυπα από Action 24)

17:00 Μίλων-Ερμής Σχηματαρίου