Eurocup

Έλιωσε την Μπουργκ στο καυτό «Sinan Erdem» και ισοφάρισε τη ημιτελική σειρά του Eurocup η Μπεσίκτας

Η Μπεσίκτας αντέδρασε μετά την ήττα της στη Γαλλία, επικρατώντας 81-72 της Μπουργκ στην Κωνσταντινούπολη και ισοφαρίζοντας σε 1-1 την μεταξύ τους σειρά για την ημιτελική φάση του Eurocup!

Βρήκε αντίδραση στο κατάμεστο «Sinan Erdem» και ισοφάρισε την ημιτελική σειρά του Eurocup με την Μπουργκ η Μπεσίκτας!

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα τους με 86-74 την περασμένη Τρίτη (26/3) στη Γαλλία, έδειξαν την ποιότητά τους στο δεύτερο ημίχρονο της αποψινής αναμέτρησης και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με 82-71, στέλνοντας τη σειρά πίσω στην έδρα της αντιπάλου τους, εκεί όπου θα κριθεί την επόμενη εβδομάδα η πολυπόθητη πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης!

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μάθιους και Μίτσελ, οι οποίοι πέτυχαν από 17 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αϊζάια Μάικ, με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Αμφίρροπη από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να φτιάξει μεγάλη υπέρ της διαφορά και με την Μπουργκ να προηγείται με 14-10 και 16-12, πριν η Μπεσίκτας κλείσει την πρώτη περίοδο ούσα στο +1 (19-18). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς πόντο στα τρία πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, δίνοντας το δικαίωμα στη Μπεσίκτας να ξεφύγει με 23-18, όμως βρήγκαν ξανά τα πατήματά τους και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (36-32), χάρη σε καλάθι και φάουλ του Λιούις.

Ο ίδιος σκόραρε για τρεις με την επιστροφή στην δράση για το δεύτερο ημίχρονο, χαρίζοντας στην Μπουργκ το μέγιστο προβάδισμά της στην βραδιά (32-39), ενώ η Μπεσίκτας απάντησε με σερί 11-0, για το 43-39, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +6 (59-53). Εκμεταλλευόμενη το μομέντουμ, η Μπεσίκτας προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 15 πόντων (73-58), πριν φτάσει στη νίκη με το τελικό 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 32-36, 59-53, 82-71