Ελλάδα

Showtime από το Λαύριο συνέτριψε τον Κόροιβο

Το 8o ροζ φύλλο αγώνα κατέκτησε η ομάδα του Λαυρίου με εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στον Κόροιβο, τον οποίο συνέτριψε με 93-63.

Με έξι παίκτες του να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων, το Λαύριο ισοπέδωσε τον Κόροιβο και έκανε το αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην Α1, συντρίβοντας 93-63 τον Κόροιβο. Έβανς και Πάντερ από 15 πόντους για τους νικητές, 18 σημείωσε ο Σταρκς για τους ηττημένους.

Το Λαύριο ήταν εκρηκτικό από την έναρξη του αγώνα και με 66% στα δίποντα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και εκμεταλλευόμενο τα 10 λάθη σε αυτό το διάστημα για την ομάδα της Αμαλιάδας, έφτασε με το φινάλε του πρώτου μέρους σε ένα +22. Πρώτοι σκόρερ οι Μπολντς και Πάντερ που είχαν από 10, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά και των Αθανασούλα και Έβανς που είχαν από 8 στα δύο πρώτα δεκάλεπτα.

Μετά το δυναμικό 22-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 12-0 από το 23-16 για το 35-16 στην δεύτερη περίοδο για να διαμορφώσουν συνθήκες περιπάτου και παίζοντας και πολύ καλή άμυνα, επέτρεψαν μόνον 26 πόντους στο Κόροιβο στο πρώτο μέρος.

Το ματς έγινε διαδικαστικό από εκεί και μετά με τους γηπεδούχους να πατάνε...γκάζι και να εξαφανίζονται από την φιλοξενούμενη με τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμα και στους 33, 2:28 πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου με καλάθι του Πάντερ (74-41) με την διαφορά τελικά να κάθεται στο τέλος της περιόδου στο +31 με τρίποντο του Αθανασούλα (80-49). Το 4ο δεκάλεπτο έτσι ήταν διαδικαστικό για την εξέλιξη του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 48-26, 80-49, 93-63