This is… Πάτρα!

Διπλή… νίκη πήρε ο Απόλλων απέναντι στο Ρέθυμνο, καθώς με το 75-57 στην Πάτρα, υπερκάλυψε παράλληλα τη διαφορά της ήττα στον πρώτο γύρο!

Χάρη σε ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Απόλλων νίκησε 75-57 το Ρέθυμνο, στην Πάτρα και παράλληλα υπερκάλυψε τη διαφορά των 14 πόντων στην ήττα (87-73) του πρώτου γύρου.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Κώστα Μέξα ήταν οι Λαμπρόπουλος και Μέιερ με 15 πόντους ο καθένας, ενώ από τους Κρητικούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρτερ με 18 πόντους.

Από νωρίς στην αναμέτρηση ο Απόλλων είχε το πάνω χέρι, όπου προηγήθηκε 8-2. Μάλιστα, το Ρέθυμνο είχε μπλοκάρει για τα καλά στην επίθεση λόγω της καλής άμυνας των Πατρινών, οι οποίοι ξέφυγαν ακόμη στο +13 (19-6), διατηρώντας το μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (23-10).

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Απόλλωνα να φτάνει αρχικά στο +16 (26-10), ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να πηγαίνει ακόμη και στο +18 (34-16). Η αντίδραση του Ρεθύμνου ήρθε στο τελευταίο λεπτό, όπου έκανε ένα επιμέρους σκορ 4-9 για να ροκανίσει τη διαφορά στους 13 (38-25).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, το Ρέθυμνο έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (40-31), αλλά ο Απόλλων στη συνέχεια κατάφερε να πάει ξανά στο +13 (46-33). Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με πρωταγωνιστές τους Μάντεν και Κάρτερ τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 8-0 (46-41)!

Ο Κάρτερ έριξε κι άλλο τη διαφορά (46-43) στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως ο Απόλλων είχε την «απάντηση», καθώς μέσω της άμυνάς του βρέθηκε στο +14 (62-48) στα μισά. Πλέον, το μομέντουμ της αναμέτρησης ήταν για την ομάδα του Κώστα Μέξα, καθώς αύξανε συνεχώς την υπέρ της διαφορά, η οποία έφτασε ακόμη και στο +21 (75-54), με το ροζ φύλλο να έρχεται με το τελικό 75-57.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 38-25, 46-41, 75-57

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Πάλμπλαντ 8 (2), Ντίλαρντ 12 (2), Κουζέλογλου, Μέιερ 15 (3), Σάντλερ 8 (1), Αργυρόπουλος, Βεργίνης 7, Τζαγουάρα 4, Πελεκούδας, Λαμπρόπουλος 15 (1), Νικολόπουλος, Γουντς 6.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 2, Γιαννόπουλος 8 (2), Χάροου 9, Στόουν 5, Κάρτερ 18, Ντελινινκάιτις, Μάντεν 8 (1), Σάφτενααρ 2, Τσακαλέρης 5 (1), Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.