Euroleague

Tρίποντος «βομβαρδισμός» και break η Μπάρτσα

Η Μπαρτσελόνα σημείωσε 16 τρίποντα και έφερε τη σειρά με την Κουμπάν στα ίσια, μετά την επικράτηση της με 92-66 στο Kράσνονταρ και πλέον παίρνει την κατάσταση στα χέρια της.

Ο Ναβάρο γιόρτασε με 18 πόντους το 300ο ματς στην Ευρωλίγκα και η Μπαρτσελόνα νίκησε με 92-66 την Κουμπάν κάνοντας το 1-1, έχοντας 16/26 τρίποντα. Ο Στράτος Περπέρογλου που στην πρώτη αναμέτρηση της σειράς έπαιξε μόλις οκτώ λεπτά, ήταν το κρυφό όπλο του Τσάβι Πασκουάλ στο 2ο παιχνίδι και άνοιξε το δρόμο με 13 πόντους, τους δέκα στο πρώτο μέρος. Ο Ντιλέινι μπορεί να σημείωσε 19 πόντους, όμως τους 10 τους είχε από το πρώτο δεκάλεπτο και επί της ουσίας δεν μπόρεσε να πληγώσει την Μπάρτσα. Μπρόκχοφ, Τζάνινγκ, Κλαβέρ, σημείωσαν μαζί 8 πόντους και η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν αδύνατο να διεκδικήσει κάτι, με την Μπάρτσα να φτάνει σε τόσο ψηλό σκορ.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε ν’ ανοίξει από την αρχή τον ρυθμό του ματς πηγαίνοντας σε λογική ενός αγώνα με περισσότερες επιθέσεις για να μην εγκλωβιστεί και πάλι από την Κουμπάν. Αυτό σε συνδυασμό με την ευστοχία της στα τρίποντα στο πρώτο μέρος την οδήγησαν σε ένα τεράστιο προβάδισμα μετά από τα πρώτα 20 λεπτά. Οι Καταλανοί είχαν 7/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος και μόλις τρία λάθη έναντι οκτώ της ρωσικής ομάδας. Στο δεύτερο μέρος, η διαφορά στο 27’ έφτασε τους 30 πόντους κι έτσι φυσιολογικά παρά την προσπάθεια της Κουμπάν να μαζέψει την κατάσταση (έφτασε μέχρι και το -13) η Μπαρτσελόνα που συνολικά έβαλε 16/26 τρίποντα και είχε μονοψήφιο αριθμό λαθών πήρε τη νίκη.

Ένα πρώτο προβάδισμα 5-4 των Ρώσων μετατρέπεται μέχρι το 7’ σε 10-18 για τους Καταλανούς με τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου. Οι Ρώσοι θα κάνουν ένα 9-0 μέσα σε λιγότερο από δίλεπτο για να πάρουν προβάδισμα με τρίποντο του Μάλκολμ Ντιλέινι που έφτασε γρήγορα τους δέκα πόντους, 1:44 πριν λήξει η πρώτη περίοδος. Από εκεί και μετά όμως ακολούθησε για τα επόμενα 11:44 ένας καταιγισμός.

Η Μπάρτσα θα κλείσει την περίοδο με ένα 6-0 σερί για το 19-24 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου, για να μετατραπεί αυτό στην ουσία σε ένα 15-0 με το 9-0 που έγινε στην εκκίνηση της 2ης περιόδου για να πάει το ματς στο 19-33. Στο 25’ η Κουμπάν κατεβάζει τη διαφορά μέχρι τους επτά με 26-33, όμως η Μπάρτσα ήταν ασταμάτητη και με τους Ναβάρο και Ντόελμαν ν’ αναλαμβάνουν δράση φτάνουν την διαφορά στο +20 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, πριν ο Σίνγκλετον με τρίποντο διαμορφώσει το 31-48.

Ο Στράτος Περπέρογλου δείχνει τις διαθέσεις των Καταλανών με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, αφού στέλνει την διαφορά στους 20 ξανά με 31-51. Η Κουμπάν κάνει ένα μικρό σερί 5-0 για να κατεβάσει την διαφορά στο -15, αλλά από το 36-51 ακολουθεί ένα ακόμα κρεσέντο τριών πόντων για την Μπάρτσα με το επιμέρους 2-17 να κάνει το σκορ 38-68 με τρίποντο του Ναβάρο στο 27’ με την ομάδα του Πασκουάλ να έχει 11/18 τρίποντα. Τουλάχιστον στα τελευταία 3:19, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ένα σερί 11-3 που κατέβασε την διαφορά στους 22 πόντους στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου.

Ένα τρίποντο του Όλεσον δείχνει να ξεκαθαρίζει την κατάσταση σε μεγάλο βαθμό για το 51-74, όμως η Κουμπάν επιστρατεύει το τελευταίο της όπλο, μια πιεστική άμυνα και στο 36’ καταφέρνει με λέι-απ του Τζάνινγκ να κατεβάσει την διαφορά στο -13. Εκεί ένα σερί 8-0 με δύο τρίποντα του Ναβάρο και ένα κάρφωμα του Σατοράνσκι διαμορφώνουν το 61-82 και η Μπαρτσελόνα ουσιαστικά εξασφαλίζει το ροζ φύλλο και το break.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 31-48, 49-71, 66-92

Κουμπάν: Ντιλέινι 19(3), Σίνγκλετον 3 (1), Ράντολφ 17(2), Ντρέιπερ 5 (1), Κλαβέρ 2, Μπίκοφ 12(2), Τζάνινγκ 4, Ζούμπκοφ 2, Μπρόκχοφ 2

Μπαρτσελόνα: Ντόελμαν 12 (2), Ρίμπας 6 (2), Αμπρίνες 8 (2), Ναβάρο 18 (4), Σατοράνσκι 13 (2), Σάμουελς 4, Όλεσον 4(1), Αρόγιο 2, Περπέρογλου 13 (3), Τόμιτς 12(10ριμπάουντ)