Έβγαλε… 21 η ΑΕΚ!

Πατώντας γκάζι στη 2η περίοδο, η ΑΕΚ λύγισε τον Άρη (84-67) με κορυφαίους τους Λάνγκφορντ, Μορέιρα και πανηγύρισε την 21η σερί νίκη στην Basket League!

Έβγαλε… 21!

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στα πρώτα 15 λεπτά, ωστόσο μόλις σοβαρεύτηκε η ΑΕΚ, δεν κοίταξε πίσω και καθάρισε τον Άρη (84-67) φτάνοντας τις 21 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα (σ.σ. δεν υπολογίζεται το ματς με τον ΠΑΟΚ)!

Κορυφαίοι για την Ένωση -που έφτασε στο 6-0 στην τρέχουσα Basket League- οι Λάνγκφορντ (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Μορέιρα (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ), από… κοντά οι Ζήσης (11 πόντοι) και Χρυσικόπουλος (13 πόντοι).

Δεν… άντεξαν οι Θεσσαλονικείς, που υποχώρησαν στο 3-4. Από την ομάδα του Καμπερίδη διασώθηκαν οι Κουζέλογλου (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Τσάλμερς (16 πόντοι).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικά το παιχνίδι κι… έσπασαν τα καλάθια στο πρώτο 4λεπτο (6-4). Ο Άρης ανέβασε στροφές σε εκείνο το σημείο και με σερί 6-0, πέρασε μπροστά (8-10 στο 7’).

Την ίδια ώρα, οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν να βλέπουν το καλάθι ως… κουμπότρυπα, ενώ υπέπεσαν σε αβίαστα λάθη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν βραχεία κεφαλή (15-16).

Η… εκνευριστική αστοχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο, με την ομάδα του Παπαθεοδώρου να μην έχει καθόλου καλό ρυθμό επιθετικά (5/19 εντός παιδιάς στο 15’). Κάπως έτσι οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν ένα προβάδισμα που κυμαινόταν μεταξύ 3 και 6 πόντων.

Κάπου εκεί η Ένωση πάτησε το γκάζι και με σερί 16-0, μετέτρεψε το 22-27 σε 38-27 (17’)! Στην αντίπερα όχθη, οι «κίτρινοι» απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους και βραχυκύκλωσαν επιθετικά για περίπου 3 αγωνιστικά λεπτά.

Με 4 εύστοχες βολές του Κουζέλογλου, η ομάδα του Καμπερίδη ξεμπλόκαρε κάπως, αλλά ο «Δικέφαλος» πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας «αέρα» 11 πόντων (42-31), με τους Λάνγκφορντ και Μορέιρα να τον καθοδηγούν.

Και στην 3η περίοδο, η ΑΕΚ ήλεγξε απόλυτα την κατάσταση, με τις δύο «κολώνες» της να τη φέρνουν στο +16 (56-40 στο 27’). Από την άλλη, οι παίκτες του Άρη δεν είχαν καθαρό μυαλό κι έβρισκαν σκορ μόνο από τη γραμμή των βολών.

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν κάπως (59-47), ωστόσο η αντίδρασή τους ήταν σπασμωδική. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να έχει βάλει τις βάσεις για τη νίκη της έχοντας διαφορά 15 πόντων (63-48).

Η 4η περίοδος έμοιαζε τυπική διαδικασία, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τα κουράγια να κυνηγήσουν στο σκορ. Με τους Κατσίβελη και Χρυσικόπουλο να εκτελούν από την περιφέρεια, ο «Δικέφαλος» έφτασε στο +18 (71-53 στο 34’) και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη.

Στα τελευταία λεπτά, οι προπονητές των δύο ομάδων βρήκαν την ευκαιρία για δοκιμές προσώπων και σχημάτων. Η ΑΕΚ εκτοξεύτηκε μέχρι και το +20 (84-64), αλλά ο Τσάλμερς το… χάλασε, αφού μείωσε στο φινάλε για το τελικό 84-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-31, 63-48, 84-67.