ΑΕΚ που καμάρωσε και ο Τρόντζος

Εντυπωσιακή κατά διαστήματα, η ΑΕΚ συνέτριψε 96-56 το Λαύριο και ικανοποίησε τους 6.000 φίλους της και το τιμώμενο πρόσωπο, Γιώργο Τρόντζο. Καλό ντεμπούτο ο Φόλκερ.

Με μια πολύ πειστική εμφάνιση η ΑΕΚ διπλασίασε τις νίκες της στην Basket League συντρίβοντας 96-56 το Λαύριο.

Ασορτί με τη γιορτινή διάθεση στο ΟΑΚΑ λόγω της απόσυρσης της φανέλας του Γιώργου Τρόντζου, η «Ένωση» σκόρπισε χαμόγελα στον θρυλικό της σέντερ και στους περίπου 6.000 φίλους της που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της ΚΑΕ η οποία είχε ορίσει το εισιτήριο στα 2 ευρώ.

Το ματς κρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο (29-10) και η διαφορά έφτασε λίγο πριν το τέλος και στο +42 (92-50). Πλουραλισμός στην επίθεση των νικητών, που είχαν κορυφαίους σκόρερ τους Ντίξον (12π.), Ιβάνοβιτς (11π.) και Σάκοτα (11π.). Θετικότατο ντεμπούτο από τον Ράνταλ Φόλκερ με 6 πόντους (3/3 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε περίπου 18 λεπτά.

inner

Ούκιτς, Λαρεντζάκης, Βασιλειάδης, Γουίλιαμς και Μαυροειδής από τη μια, Γιανγκ, Μπολντς, Χάμιλτον, Αθανασούλας και Περράκης από την άλλη συνέθεσαν τις πρώτες πεντάδες του ματς. Το μουδιασμένο ξεκίνημα της ΑΕΚ (2-4) δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Βασιλειάδης κι ο Μαυροειδής ανέλαβαν δράση. Με αφετηρία την επιθετική της άμυνα που απέφερε αιφνιδιασμούς (17 πόντοι από λάθη στο πρώτο ημίχρονο) η διαφορά ξέφυγε νωρίς. Χάρη σε γκολ-αντιαθλητικό φάουλ του Ιβάνοβιτς (!), δε, έφτασε ακόμη και στο +19 (29-10). Τζόνσον και Στεφανίδης ενσάρκωσαν την αντίδραση του Λαυρίου που πλησίασε στους έντεκα (31-20) προκαλώντας το τάιμ άουτ του θορυβημένου Ζντοβτς. Οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν, ο Φόλκερ έδειξε έτοιμος να βοηθήσει και με τον Ντίξον να παίρνει «φωτιά» η ΑΕΚ έφτασε στο 40-20. Το τάιμ άουτ του Χρήστου Σερέλη δεν έκοψε τη φόρα των «κιτρινόμαυρων» που έφτασαν στο 49-20. Ο Μπολντς έβαλε τέλος σε ένα «άσφαιρο» εξάλεπτο για την ομάδα του, αλλά αποχωρώντας με τρία φάουλ η θέση του Λαυρίου έγινε ακόμη δυσκολότερη στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. (53-28).

inner

Η ΑΕΚ επέστρεψε νωθρή από τα αποδυτήρια και χρειάστηκε να περάσουν τριάμισι λεπτά για το πρώτο της καλάθι, ωστόσο η σταθερά αποτελεσματική της άμυνα δεν επέτρεψε στο Λαύριο να πλησιάσει περισσότερο από το -22 (56-34). Τα μακρινά σουτ Ιβάνοβιτς και Σάκοτα «ξεκόλλησαν» επιθετικά την «Ένωση» που με όμορφο καλάθι του Μιλόσεβιτς έσπασε το φράγμα του +30 (69-38). Τσαλμπούρης και Σκουλίδας αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που πήραν σκοράροντας (73-44) τη στιγμή που ο Μπράντον Γιανγκ με τα… ηρωικά του έμοιαζε ο μόνος «ζωηρός» παίκτης των φιλοξενούμενων. Με το ματς να έχει κριθεί προ πολλού, Ζντοβτς και Σερέλης έκαναν δοκιμές με τους μικρούς της ΑΕΚ να κλέβουν την παράσταση πριν το τελικό 96-56.

Δεκάλεπτα: 29-12, 53-28. 69-42, 96-56.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 7 (5 ασίστ), Σάκοτα 11 (6 ριμπ.), Βασιλειάδης 8 (5 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 5, Ντίξον 12 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 5, Φόλκερ 6 (5 ριμπ.), Ιβάνοβιτς 11, Μαυροειδής 10, Σκουλίδας 5, Γουίλιαμς 10, Τσαλμπούρης 6.

Λαύριο (Σερέλης): Γιανγκ 14 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Τζόνσον 7 (5 ριμπ.), Χάμιλτον 5, Πάντερ 4, Στεφανίδης 7, Αθανασούλας 4, Περράκης, Κακλαμανάκης 8, Αναγνωστάκης, Κοκ 2, Μπολντς 5 (4 ασίστ).

Διαιτητές: Κορομηλάς, Διαμαντής, Ξενικάκης.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης