Παράσταση της ΑΕΚ στη Χαλκίδα

Εντυπωσιακή και επιβλητική εμφάνιση της ΑΕΚ στη Χαλκίδα, σάρωσε με 81-55 τη νεοφώτιστη Κύμη και έκανε το 3/3 στην Basket League. Πρώτος σκόρερ ο Ντίξον με 19 πόντους.

Για τρίτο στη σειρά παιχνίδι (μετά τις νίκες επί Λαυρίου και Ζολνόκι) η ΑΕΚ δεν έδειξε… έλεος στον αντίπαλό της. Η ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς ήταν καταιγιστική από το πρώτο λεπτό και συνέτριψε με 81-55 την Κύμη στη Χαλκίδα κάνοντας το 3/3 στην Basket League.

Με σπουδαία άμυνα και φοβερή ευστοχία οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν από το δεκάλεπτο με +23 και συνέχισαν στο ίδιο τέμπο φτάνοντας μέχρι και το +38 (24-62) και ικανοποιώντας τους 500 και πλέον φίλους τους στο «Τάσος Καμπούρης». Ο Μάικ Ντίξον με 19 πόντους ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Χωρίς δύο ξένους (ο Γκριν έφυγε, ακολουθεί ο Αμπντούλ-Αλίμ) οι νεοφώτιστοι παρουσίασαν κακό πρόσωπο και παραδόθηκαν άνευ όρων.

inner

Ελ Αμίν, Σταμάτης, Πάλμπλαντ, Τσούπκοβιτς και Τουντζιαράκης από τη μια, Ούκιτς, Βασιλειάδης, Λαρεντζάκης, Γουίλιαμς και Μαυροειδής από την άλλη άρχισαν το ματς. Δύο… κανονικά τρίποντα από Λαρεντζάκη και Γουίλιαμς κι ένα έμμεσο του Βασιλειάδη έδειξαν αμέσως πως η ΑΕΚ δεν πήγε για… εκδρομή στη Χαλκίδα (0-9). Το τάιμ άουτ του Βασίλη Μπρατσιάκου δεν διόρθωσε την κατάσταση και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +21 (6-27) έχοντας 6/8 τρίποντα. Ο Ντίξον που μέσα σε ένα πεντάλεπτο πρόλαβε να πετύχει 11 πόντους υπέγραψε το εντυπωσιακό 6-29 του πρώτου δεκαλέπτου. Ούτε η ζώνη της Κύμης ήταν δυνατό να βάλει φρένο στην… ξέφρενη ΑΕΚ που στα μισά της δεύτερης περιόδου έφτασε στο 7-40! Το 14-46 του ημιχρόνου έλεγε όλη την αλήθεια, όπως και τα 5/29 σουτ των γηπεδούχων χάρη (και) στην εκπληκτική άμυνα των παικτών του Ζντοβτς.

inner

Με το ματς να έχει κριθεί εξ αρχής, οι δύο ομάδες έπαιζαν απλώς για να τελειώσει το ματς. Παρότι η ΑΕΚ έριξε κάπως το ρυθμό της διατήρησε απόλυτα τον έλεγχο κι έφτασε μέχρι και στο +38 (24-62). Το 7-0 των γηπεδούχων από Σχίζα και Συγκούνα δεν είχε συνέχεια (31-62). Ο Ζντοβτς πήρε πράγματα και από τον Χαριτόπουλο που επιστρατεύτηκε στην τέταρτη περίοδο και μόνο όταν οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν (εν όψει και Σαρλερουά την Τρίτη) η διαφορά έπεσε από τους τριάντα πόντους (43-71). Το τελικό 81-55 αποτύπωσε ξεκάθαρα την κυριαρχία της εξαιρετικά φορμαρισμένης «Ένωσης».

Δεκάλεπτα: 6-29, 14-46, 31-65, 55-81.

Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 7 (6 ριμπ.), Σχίζας 9, Συγκούνας 2 (5 ριμπ.), Τσούπκοβιτς 9, Κατράνας, Τζόλος, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 6 (5 ασίστ), Πάλμπλαντ, Μόργκαν 11 (7 ριμπ.), Ελ Αμίν 9 (6 ριμπ.).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4, Σάκοτα 9, Βασιλειάδης 11, Μιλόσεβιτς 8 (5 ριμπ.), Χαριτόπουλος 5, Ντίξον 18 (5 ριμπ.), Λαρεντζάκης 3 (3 ριμπ., 3 ασίστ, 5 κλεψ.), Φόλκερ 4 (6 ριμπ.), Ιβάνοβιτς 9, Μαυροειδής 7 (6 ριμπ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ανδρικόπουλος, Τσαρούχα.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης