Αφεντικό στην Πάτρα ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας κέρδισε ΚΑΙ στο δεύτερο φετινό αχαϊκό ντέρμπι τον Απόλλωνα, 65-58, κάνοντας άλμα για τη σωτηρία του. Κορυφαίος ο Φαγέ.

Νίκη που τον απομακρύνει αρκετά από τη ζώνη του υποβιβασμού και τον φέρνει να διεκδικεί με αξιώσεις την πρόκρισή του στα play offs πήρε ο Προμηθέας απέναντι στον Απόλλωνα με 65-58 στο ντέρμπι της Πάτρας για τη 18η αγωνιστική.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, που είχε επικρατήσει και στην Περιβόλα, το έκανε και στο «Τόφαλος» μπροστά σε 2.500 φιλάθλους φτάνοντας στις επτά νίκες έναντι πέντε του Απόλλωνα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μουχάμεντ Φαγέ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 15 πρόσθεσε ο Μίροσλαβ Τόντιτς. Ο Στιβ Μπαρτ με 17 πόντους ξεχώρισε από τους ηττημένους.

Με ένα σερί 9-0 και τον Φαγέ να ξεκινά με… φόρα, ο Προμηθέας έβαλε από νωρίς τις βάσεις, 14-6. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική και ο Μουρ τούς χάρισε το πρώτο τους διψήφιο προβάδισμα, που έφτασε μέχρι και το +13 (27-14). Την ίδια που ο Απόλλων ήταν άστοχος (9/27 σουτ) και επιπόλαιος (10 λάθη) σε όλο το πρώτο ημίχρονο και το 34-26 στο τέλος της δεύτερης περιόδου μάλλον τον κολάκευε.

Ο Προμηθέας δεν έχασε στιγμή τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Φαγέ (42-28) και τον Τόντιτς (50-37) να διατηρούν τη διαφορά σε διψήφιες τιμές. Σε μια αναλαμπή του ο Απόλλων έκλεισε την περίοδο με σερί 6-0 και στο -7 (50-43), αλλά οι γηπεδούχοι άρχισαν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο το τέταρτο δεκάλεπτο (56-43). Ένα ξέσπασμα του Μπαρτ έβαλε τους φιλοξενούμενους ξανά μέσα στο ματς μειώνοντας στους τέσσερις (61-57) στα 2:44 πριν το τέλος, ωστόσο δεν υπήρξε συνέχεια. Ο Μπλάσινγκεϊμ πέτυχε ένα καθοριστικό καλάθι και ο Προμηθέας αγκάλιασε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-12, 34-26, 50-43, 65-58.

Προμηθέας (Αγγέλου): Παπαντωνίου 1, Μπλάσινγκεϊμ 5 (6 ασίστ), Γκίκας 12 (6 ριμπ.), Πέττας, Φαγέ 16 (11 ριμπ.), Γκράβας 1, Τζόουνς 9 (5 ριμπ.), Τόντιτς 15 (5 ριμπ.), Σαρικόπουλος 2 (5 ριμπ.), Μουρ 4.

Απόλλων (Σκουρτόπουλος): Στόκτον 8, Χίκι 7 (5 ριμπ.), Μπαρτ 17, Βεργίνης 3, Διαμαντάκος 2, Σλαφτσάκης 8 (12 ριμπ., 4 ασίστ), Μπάβτσιτς 4, Κουζέλογλου 3, Ρέινς 4.