Euroleague

«Αφηνιασμένος» Ντε Κολό οδήγησε σε… πάρτι την ΤΣΣΚΑ

Ένα δεκάλεπτο αντιστάθηκε η Βαλένθια στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να πατάει το… γκάζι με τον Ντε Κολό και να φτάνει στην εύκολη νίκη (94-67) για το 5-1 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Έρμαιο στις ορέξεις της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έγινε η Βαλένθια, καθώς η «ομάδα του στρατού» τη συνέτριψε 94-67, για να φτάσει στο 5-1 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος για το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη και μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ντε Κολό με 23 πόντους και τον Χίγκινς να είχε άλλους 16. Από τους πρωταθλητές Ισπανίας, οι οποίοι προέβαλαν αντίσταση μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πλάις με 12 πόντους, άλλους 11 είχαν οι Ντούμπλιεβιτς και Σαν Εμετέριο.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Βαλένθια στην αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε ακόμη και με έντεκα πόντους (6-17), στα μισά. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ήρθε η απάντηση από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία με καλή άμυνα και μπροστάρη τον Ντε Κολό έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 14-2, κλείνοντας προηγούμενη 20-19 την πρώτη περίοδο. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, η ομάδα του Ιτούδη πάτησε το… γκάζι, ξανά με τον Γάλλο σταρ, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +7 (43-36), με τον Ντούμπλιεβιτς να διαμορφώνει το 43-38.

Τα ριμπάουντ και οι Χάντερ-Ντε Κολό δεν διατηρούσαν απλώς μπροστά την ΤΣΣΚΑ, αλλά την έστειλαν γρήγορα στο +13 (53-40). Ο Γάλλος είχε πάρει… φωτιά έξω από τα 6,75μ. με τη διαφορά να ξεφεύγει ακόμη και στο +21 (73-52), με τον Γκριν να κάνει στο τέλος το 73-54. Η «ομάδα του στρατού» είχε τον έλεγχο και στην τέταρτη περίοδο (83-60) και με το… πάρτι της να συνεχίζεται μέχρι τέλους, έφτασε στη νίκη με το τελικό 94-67. Μάλιστα, τα χειρότερα για τις «νυχτερίδες» ήρθαν με τον τραυματισμό τον Βαν Ρόσομ, στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 43-38, 73-54, 94-67