Αγριεμένη πρεμιέρα η Εθνική Γυναικών, έριξε τη Σερβία στο καναβάτσο

Με το δεξί μπήκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα των Γυναικών στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ της Τσεχίας, αφού επικράτησε με 69-60 κόντρα στην Σερβία.

Με τέσσερις παίκτριες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων, η Εθνική μπάσκετ γυναικών υπέταξε την Σερβία σε ένα ματς, όπου με εξαίρεση λίγα δευτερόλεπτα, είχε συνεχώς το προβάδισμα στο ματς. Πρώτη σκόρερ η Σπανού με 18 (9/10 δίποντα), τεράστιο ματς από την Εβίνα Μάλτση με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, καθοριστική η Καλτσίδου με 15, στους 12 σταμάτησε η Σωτηρίου.

Η Εθνική μας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με τις Σπανού 4 και Καλτσίδου 2 στα πρώτα δύο λεπτά ήδη είχε μπει στη θέση του οδηγού με 6-0, παίζοντας και εξαιρετική άμυνα, αφού άφησαν τις Σέρβες για 3:25 χωρίς καλάθι. Στο 7’ η Εθνική μας θα προηγηθεί με 14-4, μετά από τρίποντο της Καλτσίδου, για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 19-11, με την Σωτηρίου να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 13’ με την Σπανού να έχει φτάσει τους 10 πόντους, η Εθνική μας ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (26-15), ωστόσο σ’ εκείνο το σημείο τα «γαλανόλευκα» κορίτσια κόλλησαν στο σκοράρισμα, δίχως όμως αυτό να το εκμεταλλευτεί η ομάδα της Σερβίας, που κατέβασε τη διαφορά να κόβουν τη διαφορά μέχρι τους πέντε (26-21) στα 4:11 πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Με Σπανού και Καλτσίδου η Ελλάδα ξαναπάει τη διαφορά στους 10 στο 19’ (35-25), όμως στο τελευταίο λεπτό της β’ περιόδου, η Σερβία κατεβάζει τη διαφορά στο μισό για το 35-30 υπέρ της Εθνικής μας στο πρώτο μέρος.

Η Εθνική καταφέρνει να διατηρεί ένα προβάδισμα από πέντε μέχρι εννέα πόντους μέχρι τα μισά της γ’ περιόδου, με την αντίπαλο να φτάνει τη διαφορά με την διαφορά να κατεβαίνει στους τέσσερις για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του ματς με 46-42 στο 25΄, όμως η Μάλτση με δύο απανωτά καλάθια ξαναδίνει αέρα 8 πόντων στην Ελλάδα με 50-42, όμως ένα καταιγιστικό σερί 9-0 με τρία απανωτά τρίποντα από τη Σερβία την φέρνουν με την είσοδο στο τελευταίο λεπτό της 3ης περιόδου, για πρώτη φορά μπροστά στο ματς με 51-50, με την Ντάμποβιτς να σημειώνει δύο σερί. Όμως η Σπυριδοπούλου με ένα τρίποντο για την ελληνική ομάδα, σταματά το σερί της Σερβίας και ξαναδίνει προβάδισμα με δύο στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, 53-51 που ήταν και το σκορ στην 3η περίοδο.

Στα 8:35 πριν το φινάλε, η Σερβία ισοφαρίζει, όμως με ένα 6-0 σερί με καλάθια, από Καλτσίδου, Σωτηρίου και Σπανού φέρνουν την Ελλάδα στο +6 (59-53), 6:57 πριν το τέλος του αγώνα. Κάπου εκεί η Εθνική μας ξεκολλάει, το άγχος πάει στη Σερβία, ειδικά μετά το τρίποντο της Νικολοπούλου που στέλνει τη διαφορά στους εννέα, 62-53, 6:05 πριν το τέλος του αγώνα, για να φτάσει το σερί στο 9-0. Οι Σέρβες κατεβάζουν τη διαφορά στους έξι, όμως ένα καλάθι της Σωτηρίου και ένα γκολ-φάουλ της Καλτσίδου, τελειώνουν το ματς με την Εθνική να πηγαίνει στο +11, 67-56. Η Σπανού με αριστερό λέι-σφράγισε τη νίκη με 69-60.