Euroleague

Άλλη ήταν η «βασίλισσα»

Μια εκπληκτική Λαμποράλ Κούτσα νίκησε με 77-68 στη Ρεάλ στη Μαδρίτη, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής των «16» της Ευρωλίγκας και έκανε βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά.

Η Λαμποράλ νίκησε με 77-68 τη Ρεάλ στο «Παλάθιος Ντε Λος Ντεπόρτες», στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής των «16» της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 4-2 το ρεκόρ της τον έκτο όμιλο, αφήνοντας τους «μερένχες» στο 3-3 και με σαφές μειονέκτημα απέναντί τους για την πρόκριση στα προημιτελικά, σε μια από τις εκπλήξεις της δεύτερης φάσης της κορυφαίας τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς διατηρούσαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με διψήφιες διαφορές και, παρά το -1 που μείωσε η Ρεάλ στην τέταρτη περίοδο, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και έφτασαν ξανά στο +10, «καθαρίζοντας» την αναμέτρηση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κοζέρ με 15 και Μπλάζιτς με 13 πόντους. Καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιάννης Μπουρούσης με 7 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, διακρίθηκε ο Ροντρίγκεθ με 18 πόντους.

Στην αρχή της αναμέτρησης, η Ρεάλ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με λύσεις από ρακέτα και περιφέρεια, με τους Βάσκους να βρίσκονται στο ματς με πρωταγωνιστή τον Κοζέρ. Την ώρα που η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ του +1 και του +3 για τους «μερένχες», ο Ροντρίγκεθ έκανε το 14-10. Στο 16-14, ένα σερί 5-0 της Λαμποράλ έφερε το 16-19 για τους παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο.

Τα τρίποντα του Μπέρτανς στην αρχή της δεύτερης περιόδου έφεραν το 19-25 για τη Λαμποράλ που έβρισκε τις λύσεις από την περιφέρεια και διατηρούσε ένα +4 με +6 σε αυτό το διάστημα. Ο Τζέιμς συνέχισε το «κρεσέντο» από την περιφέρεια έφερε το 21-29 για τους φιλοξενούμενους και η διαφορά ανεβοκατέβαινε στο +6 με + 8 σε εκείνο το διάστημα για τους Βάσκους. Ο Κάρολ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και μείωσε σε 29-33 από τη ρακέτα και όχι απ’ έξω όπως συνήθως και η διαφορά πήγαινε από το +4 στο +6. Ένα σερί 4-0 της Λαμποράλ έφερε το 31-39 μέσα από τη ρακέτα, όμως με επιμέρους σκορ 6-2 στο τελευταίο λεπτό, το 37-41 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο.

Με σερί 4-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου, η Λαμποράλ έφτασε στο +8. Ο Κοζέρ έφερε το 39-48 για τους παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Στο 41-50, ένα σερί 6-0 της Λαμποράλ έφερε το 41-54 και ετοιμαζόταν για την έκπληξη, έχοντας σαφή υπεροχή στα τρίποντα και στις βολές. Με επιθετική πολυφωνία, οι «μερένχες» έκαναν ένα σερί 8-0 και μείωσε στο 49-56, όμως ο Μπλάζιτς έφερε το +10 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Με 3-0 σερί στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η Λαμποράλ μείωσε σε 53-59 και ξαναμπήκαν στο ματς, με τη διαφορά να πηγαινοέρχεται στο +4 με +6 με σκοράρισμα μέσα στη ρακέτα. Ο Ροντρίγκεθ μείωσε σε 60-63 και ο Νοτσιόνι σε 63-64. Όμως, η άμυνα του Περάσοβιτς «έσπασε κόκαλα» και οι παίκτες του σκόραραν με μακρινά σουτ στον αιφνιδιασμό, έφεραν σερί 9-0 και το 63-73 για τους φιλοξενούμενους και ένα επιμέρους σκορ 4-5 στο τελευταίο λεπτό έφερε το τελικό 68-77.

Δεκάλεπτα: 13-19, 37-41, 49-59, 68-77

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 2 (6ριμπ), Νοτσιόνι 5 (1), Ρέγες 7 (1), Ροντρίγκεθ 18 (3), Αγιόν 7, Γιούλ 7 (1), Ερνάνγκομεθ 13 (8ριμπ), Τέιλορ 2

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 4, Κοζέρ 15 (3), Χάνγκα 7 (1) (9ριμπ), Μπουρούσης 7 (14ριμπ), Μπλάζιτς 13, Ντιόπ 4, Τιγί (1τριπ, 7ριμπ), Άνταμς 9 (1), Μπέρτανς 11 (3)

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης