Euroleague

«Άλωσε» το Βελιγράδι η Μπασκόνια

Μία φορμαρισμένη Μπασκόνια νίκησε 85-81 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις τέσσερις νίκες, αφήνοντας σε δύσκολη θέση τους Σέρβους.

Η Μπασκόνια νίκησε 85-81 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις τέσσερις νίκες, ανεβαίνοντας στη βαθμολογία και αφήνοντας τους Σέρβους στην τελευταία θέση με την Εφές Αναντολού με 2-7 ρεκόρ.

Οι Βάσκοι ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και άντεξαν στην πίεση των πρωταθλητών της Αδριατικής Λίγκας στην τέταρτη περίοδο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Φόιγκτμαν με 17 και Σενγκέλια με 16 πόντους. Για τους Σέρβους, ξεχώρισε ο Λεσόρ με 19 πόντους.

Ο Αστέρας εκμεταλλεύτηκε την άμυνα της Μπασκόνια και της κίνησης των ψηλών να ανεβαίνουν ψηλά. Έχοντας την έξτρα πάσα, δημιούργησε υψηλό επίπεδο συνεργασιών, κάλυψε την αμυντική αδυναμία και πλησίασε στο -2. Όμως, ένα καλό τετράλεπτο των Βάσκων σε σετ παιχνίδι και transition game, έφερε ένα 12-0 σερί και το +14 για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο +11 για τους Ισπανούς.

Οι Σέρβοι βρήκαν τις λύσεις από το τρίποντο και μείωσαν στο -4, όμως οι Βάσκοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και πήγαν στο +7 στη λήξη του τριαντάλεπτου. Στην τέταρτη περίοδο, ο Λασόρ έκανε ότι ήθελε στις δυο ρακέτες και ο Αστέρας προηγήθηκε με 75-73 με σερί 10-0. Τα τρίποντα των Βάσκων τους ξαναέδωσαν το αρχικά προβάδισμα και οι ψηλοί των φιλοξενούμενων ανέλαβαν δράση και έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Τα Δεκάλεπτα: 17-22, 38-47, 57-64, 81-85

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Ραντίσεβιτς, Ντάνγκουμπιτς, Νταβίντοβατς 7 (1), Λάζιτς 2, Ντόμπριτς 17 (1), Φελντέιν 10 (2), Άπιτς, Γιάνκοβιτς 8, Ρότσεστι 4 (0/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λεσόρ 19 (7/11 δίποντα, 5/7 βολές), Γιοβάνοβιτς 5, Μπιέλιτσα 9 (6 ριμπάουντ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα, Γκονζάλες, Τίμα 15, Φόιγκτμαν 17 (7/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαλμάνις 3 (1), Χουέρτας 3 (1), Μπομπουά 10 (2), Τζάνινγκ 13 (3), Γκρέιντζερ 6, Πουαριέ 2, Σενγκέλια 16 (6/6 δίποντα, 4/5 βολές)