Euroleague

«Άλωσε» το Μιλάνο η Μπάμπεργκ

Χωρίς να δυσκολευτεί σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Μπάμπεργκ νίκησε την Αρμάνι στο Μιλάνο με 84-76 για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις δέκα νίκες στη φετινή διοργάνωση.

Σε ένα εντελώς αδιάφορο ματς, η Μπάμπεργκ νίκησε την Αρμάνι στο Μιλάνο με 84-76 για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις δέκα νίκες, αφήνοντας στις επτά τους πρωταθλητές Ιταλίας και σταθερά στην τελευταία θέση, με αμφότερες να έχουν μείνει ήδη εκτός οκτάδας.

Η ομάδα του Νίκου Ζήση έφτασε στο +15 στη λήξη της πρώτης περιόδου και στο +14 στη λήξη του ημιχρόνου και συντηρούσε μία διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Κορυφαίοι των Γερμανών ήταν οι Κοζέρ με 17 και ΜακΝιλ με 12 πόντους. Ο Έλληνας διεθνής γκαρντ είχε 4 πόντους, 7 ασίστ και 1 ριμπάουντ. Για τους Ιταλούς, ξεχώρισε ο Χίκμαν με 20 πόντους.

Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 7-0 στην αρχή, όμως η Μπάμπεργκ κάλυψε τη διαφορά και προηγήθηκε με διψήφιες και με +15 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο η Αρμάνι παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε άμυνα και επίθεση, όμως οι περισσότερες επιθετικές λύσεις των πρωταθλητών Γερμανίας τους έδωσαν το +14 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι «ανέβασαν» ρυθμούς και με τον Καλνιέτις μείωσαν στο -9 και ο Ραντούλιτσα στο 38’ έφερε το -5, όμως με επιμέρους σκορ 9-2 στο τελευταίο δίλεπτο, οι Γερμανοί έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα:14-29,36-50, 52-64, 76-84

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): Μακ Λιν 8, Χίκμαν 20 (5), Καλνιέτις 8 (2), Ραντούλιτσα 19, Μάτσβαν 1, Πασκόλο 7, Λαγκάνα, Tσιντσιαρίνι 9 (1), Αμπάς 4

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 17 (2), Μέλι 9 (2), Ζήσης 4, Νίκολιτς 5 (1), Στάιγκερ 6 (2), Τάις 8, Λο 7 (1), Βερεμέενκο, Μίλερ 7(1), ΜακΝιλ 12(1), Χίκμαν, Ραντόσεβιτς 9

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης