Euroleague

Ανατροπή και νίκη στην Ανδαλουσία ο Ερυθρός Αστέρας

Ο Ερυθρός Αστέρας γύρισε ματς 19 πόντων στην 3η περίοδο, για να περάσει από την Ανδαλουσία με 78-72 για τον 5ο όμιλο και πλέον διεκδικεί την 2η θέση.

Οι Σέρβοι ήταν πίσω με 19 στο 22ο λεπτό του αγώνα, αλλά η μεγάλη τους ευστοχία στα τρίποντα έφερε από εκείνο το σημείο και μετά ένα επιμέρους 48-23 στα τελευταία 18 λεπτά. Καθοριστικός ο Σιμόνοβιτς που πέτυχε τέσσερα τρίποντα στην τελευταία περίοδο, πρώτος σκόρερ για τον Αστέρα ο Γιόβιτς με 16. Όσο άντεξε πάλεψε ο Νέντοβιτς με 22 πόντους.

Η Μάλαγα μπήκε με μεγάλη αποφασιστικότητα στο παιχνίδι και πήρε εξ’ αρχής το προβάδισμα. Με 5-0 και 7-2 στα αρχικά στάδια πήρε τα ηνία του αγώνα. Με τον Κουζμίνσκας και τον Νέντοβιτς να ξεκινάνε καλά, φτάνουν σε διαφορά οκτώ πόντων στο τελευταίο λεπτό και με αυτή την διαφορά στο σκορ, τελείωσε και η πρώτη περίοδος (20-12).

Με ένα σερί 5-0 ο Ερυθρός Αστέρας μειώνει στους τρεις στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, αλλά κάπου εκεί βάζει μπροστά ο Νέντοβιτς που βάζει οκτώ συνεχόμενους από την πλευρά της Μάλαγα για ένα επιμέρους 8-4 που πάει την διαφορά στο επίπεδο των επτά πόντων με 28-21. Η διαφορά σταδιακά ανεβαίνει, ο Ζίρμπες μειώνει στο -9, 2:36 πριν το τέλος, αλλά με 7-0 σερί από καλάθια των Τόμας, Νέντοβιτς (τρίποντο) και Κουζμίνσκας, οι Ισπανοί κλείνουν το ημίχρονο στο +16 (43-27).

Με τον 7ο πόντο του Τόμας στο 22’ η διαφορά πάει στο +19 για την Μάλαγα με 49-30. Ο Ερυθρός Αστέρας θα κάνει μία πρώτη απόπειρα να κόψει απότομα την διαφορά με ένα σερί 8-0 που έφερε το ματς στο 51-41 περίπου στα μισά του δεκαλέπτου. Ο Νέντοβιτς παλεύει μόνος, με δύο βολές κάνει το 55-43, όμως με νέο 8-0 σερί οι Σέρβοι μειώνουν στους 4 (55-51), 2:22 πριν λήξει το 3ο δεκάλεπτο. Με καλάθι του Ντιάζ η διαφορά θα κλείσει στο +7 για τη Μάλαγα 60-53 στην προτελευταία περίοδο.

Ο Ερυθρός Αστέρας με τρίποντο του Γιόβιτς και δύο τρίποντα από τον Σιμόνοβιτς θα πάρει το πρώτο προβάδισμα στο 33’ με 60-61. Τρίποντο ο Τζάκσον για νέο προβάδισμα της Μάλαγα, απαντά εκ νέου ο Γιόβιτς. Ο Κουζμίνσκας δίνει προβάδισμα στην ισπανική ομάδα, αλλά με ένα σερί 6-0 ο Αστέρας ξεφεύγει με πέντε, 3:10 πριν τη λήξη. Ο Τόμας μειώνει στους τρεις, αλλά ο Σιμόνοβιτς με το 3ο τρίποντο του στην τελευταία περίοδο, γράφει το 67-73, ενώ λίγο αργότερα κάνει και το 67-76 στο 1:51 πριν το φινάλε, κρίνοντας ουσιαστικά το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-27, 60-53, 72-78

Μάλαγα: Τζάκσον 9 (3), Ντιάζ 5 (1), Τόμας 13, Ντιέζ 3, Σουάρες, Νέντοβιτς 22 (3), Βάσκεθ, Κουζμίνσκας 7 (1), Κούλεϊ 11, Νέλσον 2

Ερυθρός Αστέρας: Κίνσεϊ 6, Ντάνγκουμπιτς 2, Λάζιτς 3 (1), Μίσιτς 3, Σιμόνοβιτς 12 (4), Γκούντουριτς 12 (2), Γιόβιτς 16 (2), Μίλερ 11, Ζίρμπες 9, Στίματς 4

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης