Ελλάδα

Άνετα ο Κολοσσός τα Τρίκαλα

Με πολύ καλή απόδοση στο β’ μέρος ο Κολοσσός πήρε το ροζ φύλλο απέναντι στα Τρίκαλα με 78-60 και πέτυχε την 6η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Άνετη επικράτηση78-60 για τον Κολοσσό απέναντι στα Τρίκαλα με την τριάδα των Γουεάρ Τζόουνς (από 14 πόντους) και Τσαλμπούρη 11 να οδηγούν την ομάδα της Ρόδου. Κορυφαίος και μοναδικός που πάλεψε σήμερα για τα Τρίκαλα ο Λούντζης με 17 πόντους.

Η πρώτη περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν πάντα την πρωτοπορία, αλλά το πρώτο μέρος να τελειώνει με 18-16. Με δύο τρίποντα του εξαιρετικού ειδικά στη β’ περίοδο Τσαλμπούρη και ένα του Σταμάτη, ο Κολοσσός άνοιξε με ένα 9-0 τη διαφορά στους 11 πόντους και από εκεί και μετά το ματς δεν είχε επιστροφή. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις 6 πόντους σε αυτή την περίοδο και το 37-22 του ημιχρόνου, είχε ήδη βάλει τα πράγματα στο δρόμο τους.

Στο 23’ η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους, με την περισσότερη ώρα να περνάει σε διαφορές που κυμαίνονταν σε διαφορά κοντά στους 15 πόντους. Στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου, τα Τρίκαλα έκαναν μια προσπάθεια με τον Λούντζη μήπως ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή με 63-53 στο 35’, ωστόσο το ματς τελείωσε χωρίς πρόβλημα για τους Ροδίτες με 78-60, με τον Γουεάρ ν’ ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του και να σταματά στους 14 πόντους.