Άνετη φιλική νίκη της ΑΕΚ επί του Πανιωνίου

Μια δυνατή προπόνηση με τον Πανιώνιο έκανε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 107-66 σε φιλική αναμέτρηση διάρκειας 50 λεπτών στο ΟΑΚΑ.

Άνετη φιλική νίκη επί του Πανιωνίου πήρε η ΑΕΚ με 107-66 στο κλειστό του ΟΑΚΑ, σε αναμέτρηση διάρκειας πενήντα λεπτών. Οι προπονητές των δύο ομάδων είχαν την ευκαιρία να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα, ενόψει της έναρξης των υποχρεώσεών τους.

Οι «κιτρινόμαυροι», έχοντας σε καλή μέρα τον Δημήτρη Μαυροειδή, πήραν μεγάλο προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει στο +27 (45-18) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Η διαφορά αυξήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στο +31 (91-60) στη λήξη της τέταρτης περιόδου.

Στο επιπλέον δεκάλεπτο οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν νεότερους παίκτες, με την ΑΕΚ να επικρατεί 16-6.

Τους πόντους της ΑΕΚ πέτυχαν οι: Λαρεντζάκης 5 (1), Ελόνου 13, Σι 10, Άτιτς 5, Σάκοτα 9 (1), Μαυροειδής 22, Γκριν 6, Τζέιμς 6, Ρογκαβόπουλος 6 (2), Μωραϊτης 7 (1), Τσαλμπούρης 11 (1), Μπάρλοου 7 (2). Τη 15άδα της ΑΕΚ συμπλήρωσαν οι Καμπερίδης, Αγραβάνης, Ξανθόπουλος.

Πανιώνιος (Καλαφατάκης): Tσουπκοβιτς 1, Χέντερσον 1, Χόλμς 11, Τζάκσον 2, Στέιντλ, Γούντς, Γούτσον 8, Μοφλέτας 7, Σαρικόπουλος 10, Σακελλαρίου 11, Μίχαλος 5, Καμπερίδης, Καρακεχαγιάς, Καπρής, Ραλλάτος, Δημακόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 49-27, 68-44, 91-60, 107-66