Απέδρασε από το «Ιβανώφειο» σε ματς-θρίλερ ο Προμηθέας

Σπουδαίο διπλό για τον Προμηθέα, ο οποίος έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα του Ηρακλή (70-72) σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση.

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, ο Προμηθέας έφυγε αλώβητος από το «Ιβανώφειο» επικρατώντας 72-70 του Ηρακλή και ανέβηκε στο 8-3.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιατρά ο Αγραβάνης, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Χάνλαν (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ζάρας (14 πόντοι).

Το νικητήριο καλάθι για τους Αχαιούς ο Κατσίβελης στα 54 δευτερόλεπτα, με τους Θεσσαλονικείς να χάνουν τη συγκέντρωσή τους στο φινάλε. Στο 5-6 υποχώρησε η ομάδα του Καστρίτη.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένος το παιχνίδι και προηγήθηκε 11-6 στο πρώτο πεντάλεπτο, ωστόσο ο Προμηθέας έτρεξε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (11-13 στο 7’). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 6-0 και ανέκτησαν το προβάδισμα (17-13 στο 8’), ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +2 (23-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Αχαιούς να ξεφεύγουν κάπως με δύο διαδοχικά τρίποντα του Αγραβάνη (32-36 στο 16’). Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Γιατρά να έχει βραχεία κεφαλή (39-40).

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, ο «Γηραιός» μπήκε… αγριεμένος και πέρασε μπροστά (46-43 στο 23’). Εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σερί 11-0, γύρισαν τελείως το μομέντουμ του αγώνα και έφτασαν μέχρι και το +8 (46-54 στο 26’). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα στο +4 (51-55).

Η τέταρτη περίοδος ήταν συγκλονιστική, όπως αναμενόταν. Με τρίποντο του Μπαμπ, η ομάδα του Γιατρά διατήρησε το προβάδισμα των 4 πόντων (58-62 στο 33’), ωστόσο κάπου εκεί βραχυκύκλωσε επιθετικά.

Με σερί 6-0, ο Ηρακλής ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση και πέρασε μπροστά σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα (64-62 στο 36’). Το φινάλε ήταν θρίλερ και ακατάλληλο για καρδιακούς: με λέι-απ του Χάνλαν, οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα δύο πόντων (70-68) με δύο λεπτά για το τέλος.

Εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερη συγκέντρωση στα τελευταία δευτερόλεπτα και με παλικαρίσια καλάθια από Κασελάκη και Κατσίβελη έφτασαν στο τελικό 70-72, με τον Οκερέαφορ να είναι ο μοιραίος για τους Θεσσαλονικείς αφού αστόχησε σε δύο διαδοχικές επιθέσεις.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-40, 51-55, 70-72.