Ευρώπη

Από Αρμάνι… κουρέλι!

Χάρη σε ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο (με επιμέρους σκορ 7-20), η Σάσαρι έκανε το μεγάλο… μπαμ στο Μιλάνο, επικρατώντας 84-75 της Αρμάνι στο πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών του πρωταθλήματος!

Την έκανε… κουρέλι! Μία Σάσαρι βγαλμένη από άλλον… πλανήτη στην τέταρτη περίοδο, νίκησε 84-75 την Αρμάνι μέσα στο Μιλάνο, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα ημιτελικά του ιταλικού πρωταθλήματος!

Με το τρίποντο του Κλέιζα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ήταν στο +7 (71-64), για να ακολουθήσει ένα επιμέρους σκορ 2-18 (!) της ομάδας από τη Σαρδηνία, μέχρι περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη (73-82)!

Έξι παίκτες των νικητών τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Σάντερς και Σόσα να ήταν πρώτοι σκόρερ με 17 και 16 αντίστοιχα. Από την ομάδα του Μπάνκι, κορυφαίοι ήταν οι Χάκετ και Μπρουκς με 14 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 49-42, 68-64, 75-84