Euroleague

Αργά «ξύπνησε» η Μπαρτσελόνα

Όταν αποκλείστηκε, θυμήθηκε η Μπαρτσελόνα να αρχίσει να νικά στη φετινή Ευρωλίγκα, φτάνοντας στη δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία της, με το 76-71 επί της Μακάμπι για την 29η αγωνιστική.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε δύσκολα στο τέλος 76-71 τη Μακάμπι στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις 12 νίκες, έχοντας ήδη αποκλειστεί, όπως και οι Ισραηλινοί, που έφτασαν στο 10-19.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα απέκτησαν διψήφια διαφορά και τη διατήρησαν από την αρχή μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έκαναν 6-0 και μείωσαν στο -2, όμως η ευστοχία στις βολές χάρισε τη νίκη στους Καταλανούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έκαναν σερί 10-0, με τη Μακάμπι να μην μπορεί να σκοράρει στα πρώτα 3’. Στη συνέχεια, οι Ισραηλινοί βρήκαν τις λύσεις και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +10.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, όπου εκεί η «ομάδα του λαού» έκανε ένα επιμέρους σκορ 2-9, μειώνοντας στον -1. Παρόλα αυτά, οι «μπλαουγκράνα» με 7-0 σερί ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο +8.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι κατάφερε να πλησιάσει και με τρίποντο του Μέκελ να μειώσει στο -4. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με ένα επιμέρους σερί 9-2, όμως οι Ισραηλινοί μείωσαν στο -3.

Ο Κλαβέρ έκανε το 71-66 με βολές, ο Αλεξάντερ με τρίποντο έκανε το 71-69 και ο Μέκελ με έμμεσο τρίποντο έγραψε το 72-71 15’’ πριν το τέλος, όμως οι Όλεσον και Κόπονεν έδωσαν με εύστοχες βολές τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-13, 40-32,58-54, 76-71

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 3 (1), Κλαβέρ 7, Ναβάρο, Βεζένκοφ 13 (2), Κούρουτς, Έρικσον, Ντιανιέ, Όλεσον 13 (3), Κόπονεν 14 (1), Ρένφρο 5 (1), Περπέργλου 6 (2), Τόμιτς 15

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπαγκάτσκις): Ραντ 11 (), Σίμπσον 10, Σμιθ 7 (1), Λέβι 6 (2), Μέκελ 18 (2), Πνίνι, Σέγκεβ 7, Λάντεσμπεργκ 5 (1), Αλεξάντερ 7 (1)